„Budu bojovat za mámu, za ségru i další lidi z naší země,“ hlásí Marie Horáčková v jednom ze spotů Radiožurnálu k olympijským hrám.

Je dojemné, že myslí i na maminku Barboru, která závodila na olympiádě v Pekingu 2008, o necelých deset let později zemřela ještě před 50. narozeninami. Lásku k lukostřelbě ale na svoje dcery přenést stačila.

Marie teď bude žhavým želízkem v olympijském ohni. Účast v Paříži si zpestří při pátečním slavnostním zahájení, kdy bude společně s judistou Lukášem Krpálkem vlajkonoškou české výpravy. Zvolili je ostatní.

Medaile tradičně vozíi sportovní střelci a z plzeňských klubů je jich v nominaci tentokrát hned šest. Bez cenného kovu se vraceli pouze jednou za posledních devět olympiád.

Tentokrát je nejvýše z nich 23letý puškař Jiří Přívratskýz Olympu, který má na kontě pět individuálních vítězství ve Světovém poháru. V Paříži se představí ve vzduchovce sám i v týmu s Veronikou Blažíčkovou z Dukly.

Ta v civilu studuje na porodní asistentku, ale ve výpravě českých střelců je i jeden vystudovaný lékař – Martin Podhráský pracujena III. chirurgické klinice FN Motol. Ale dál zaměstnání úspěšně kombinuje se sportem a v Paříži zkusí v rychlopalné pistoli navázat na svého trenéra Martina Tenka, bronzového z olympiády v Sydney 2000. Tým střelců doplňují z Plzně ještě Petr Nymburský (malorážka), František Smetana (vzduchová puška) a Matěj Rampula (rychlopalná pistole).

Střelci budou závodit mino centrum dění, z Paříže tři hodiny vzdáleném městě Chateauroux. „Možná je to i dobře, pomůže to od tlaku,“ přemýšlela Veronika Blažíčková při odletu do Francie. Ke střelbě ji kdysi přilákal příběh Kateřiny Emmons, která má z olympiád kompletní sbírku medailí.

„S Kačkou se vůbec nemůžu srovnávat,“ usmála se.

Nejpočetnější zastoupenív olympijské historii budou mít v Paříži atleti z plzeňské Škody. Do města na řece Seině se vydají běžkyně Tereza Petržilková (400 metrů), Tereza Hrochová (maraton), mladá oštěpařka Petra Sičaková a výškař Jan Štefela.

S regionem jsou spjatí i tři cyklisté, ten dráhový Denis Rugovac začínal v plzeňském Dynamu a prošel i Spartou, která má sídlo v Rokycanech. Nedaleko odtud z Újezda u Svatého kříže zase pochází biker Ondřej Cink a jeho mladá kolegyně Adéla Holubová je z Města Touškov, kde v neděli chystají velkoplošnou projekci ze závodu žen.

O medaili může snít i vodní slalomářka Antonie Galušková, na nedávném evropské šampionátu se prosadila i plavkyně Slávie VŠ Plzeň Kristýna Horská (100 a 200 m prsa), v mezinárodní konkurenci válí i badmintonista Jan Louda. Ale v olympijské Paříži budou medailové stupně výš.

V osobě šermíře Martina Rubeše z českého družstva kordistů, má pod pěti kruhy v Paříži zastoupení i Karlovarský kraj. Naopak tenistku Markétu Vondroušovou, rodačku ze Sokolova a obhájkyni stříbra z Tokia, vyřadilo na poslední chvíli nespecifikované zranění ruky.

Pohled do historie. Medaile do Plzně už před sto lety

V souvislosti s olympiádou v Paříže, která se tam koná po sto letech, se připomíná zlato Bedřicha Šupčíka ve šplhu. Ale už méně se ví, že i Plzeň tam měla svého hrdinu. Jedním z nejúspěšnější Her v roce 1924 byl sportovní gymnasta Robert Pražák, který získal hned tři stříbrné medaile. Člen plzeňského Sokola byl nejblíže ke zlatu ve cvičení na bradlech, kde mu na vítězného Švýcara Güttingera chyběly pouhé dvě setiny bodu. Dlouho vedl i ve víceboji, ale nakonec se před něho těsně dostal Štukelj z Jugoslávie. Třetí stříbro přidal Robert Pražák na oblíbených kruzích, právě na nich ohromil svět nevídaným rozporem.