Fanoušci házené mají určitě ještě v paměti napínavý zápas play-off o mistrovství světa české reprezentace proti Rusku. Duel se hrál osmého června tohoto roku v Plzni a Češi vyhráli 27:26 brankou tři sekundy před koncem.

Po třech a půl měsících se národní tým vrací do Plzně, aby na západě Čech rozehrál kvalifikaci o mistrovství Evropy 2020. České házenkáře čeká ve středu 24. října v 18.00 hodin zápas s Finskem.
Za zmínku stojí, že půjde o čtvrtý kvalifikační duel v Plzni za necelé dva roky.

Poprvé se v plzeňské hale Lokomotiva utkal český národní tým s makedonskou reprezentací, a to 5. listopadu 2016 v kvalifikaci o Euro 2018. Svěřenci trenérů Kubeše a Filipa vyhráli 35:28.

O evropský šampionát v roce 2018 se v Plzni střetly ženy české a dánské reprezentace. Zápas hraný 21. března letošního roku nedopadl pro Češky dobře, když se Seveřankami padly 21:26.

Třetím utkáním byl zmiňovaný zápas proti Rusku.

Plzeň dostává přednost před ostatními městy mimo jiné i díky blízkosti Prahy. „Navíc v Plzni se poslední kvalifikace vydařily – ženy proti Dánsku a muži proti Makedonii a Rusku. Lidé v Plzni na házenou chodí a jsou tam silné házenkářské kluby v mužské i ženské kategorii,“ vysvětlila mluvčí házenkářského svazu Alžběta Vejrostová.

Svaz oceňuje i výborné podmínky pro předzápasovou přípravu. „Hotel je blízko tréninkové haly,“ přidala.

V neposlední řadě pomohla před pěti lety rozsáhlá rekonstrukce haly Lokomotiva. „Místní zápasová hala splňuje požadavky EHF (Evropské házenkářské federace) pro pořádání kvalifikačních zápasů,“ řekla Vejrostová.

Češi, šestý tým letošního Eura, budou proti Finům favoritem, trenéři ale soupeře nepodceňují.

„Finové na vrcholných akcích nestartovali, ale určitě to bude tým, který se bude snažit hrát rychlou házenou. Pravděpodobně budou hrát obranu nula šest a v týmu mají i několik kvalitních střelců,“ ví trenér Jan Filip.

V sobotu 27. října pak sehrají druhý z kvalifikačních zápasů. V Tuzle se utkají s reprezentací Bosny a Hercegoviny. Češi mají ve skupině ještě Bělorusko.