Skvělou formu si přenesl i do nového roku, protože počátkem ledna vyhrál Akademické mistrovství ČR, na němž překonal halový osobní rekord na 215 centimetrů.

„Nebudu lhát, že jsem nečekal, že vyhraju, ale výkon byl rozhodně nad očekávání. Začátek sezony, k tomu Akademické mistrovství republiky má specifická pravidla, protože máte sedm pokusů na celou soutěž, což je složitější. Předpokládal jsem, že se budu pohybovat kolem 205 nebo 210 centimetrů, ale hned prvním pokusem jsem zdolal 215 centimetrů,“ potěšilo Josefa Adámka.

Podaří se vám rekord tuto halovou sezonu ještě vylepšit?

Věřím tomu. Vzhledem k tomu, že si chci v halové sezoně vybojovat účast na halovém mistrovství Evropy v tureckém Istanbulu, tak budu muset.

Jaký je limit?

230 centimetrů, což je trochu z říše divů a zvládne ho jen pár vyvolených. Chtěl bych se tam ale dostat na základě rankingu (evropský žebříček, pozn. aut.). Aktuálně jsem dvacátý a na evropský šampionát pojede osmnáct nejlepších.

Jaké závody vás ještě čekají, abyste mohl sbírat body a posunul se v rankingu?

Jako výškaři máme výhodu, protože na rozdíl od dalších disciplín se u nás koná několik kvalitních mítinků. Známý je závod v Hustopečích, kde se objevil i olympijský vítěz Gianmarco Tamberi. Takže za kvalitními závody nemusíme někam létat.

Je reálné, že se kvalifikujete na halové ME?

Nechci to úplně zakřiknout, takže řeknu pragmaticky fifty fifty.

Máte na seznamu cílů i start na Evropských hrách?

Jak jsem mluvil o specifičnosti soutěže na Akademických hrách ČR, tak na Evropských hrách je systém ještě horší. Nahlásíte si výšku laťky a máte jeden pokus na její zdolání, což vytváří velký tlak na výškaře. Myslím si, že je to na úkor kvality výkonů, protože nikdo není tak pevný v kramflecích, aby si dal na stojan na jeden pokus svůj osobní rekord. Člověk se musí rozskákat, aby získal sebedůvěru. Uvidíme ale, koho svaz vybere.

Na halovém mistrovství ČR budete obhajovat bronz…

Letos bych chtěl vyhrát.

Pod širým nebem budete obhajovat stříbro, i tam budete chtít zvítězit?

Přesně tak. Loni to bylo rok po operaci Achillovy šlachy, ale teď už uplynula delší doba a můžu říct, že závodím bez omezení. Proto mířím k 225 centimetrům.

Což by znamenalo překonání zářijového rekordu 223 centimetrů.

Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly (úsměv). Výkon 225 centimetrů by byl pro sezonu moc hezký.

Trénoval jste přes zimu stejně jako v minulých sezonách?

Vůbec ne. Po operaci jsem hodně svědomitý ke svému zdraví. Dříve jsem šel na sílu, a když mě něco bolelo a nohy byly stažené, tak jsem to bral trochu přes závit. Teď si ale dávám pozor a hodně regeneruji.