Do souboje žen při sobotním vrcholu Triatlonového festivalu – Xterra Plzeň Original – zasáhne Lucie Zelenková, česká reprezentantka a olympionička.

Čtyřiačtyřicetiletá sportovkyně, která už drahnou dobu žije v Jihoafrické republice a řídí tu vlastní triatlonový klub, se už minulý víkend představila na terénním triatlonu Xterra v Ostrově nad Ohří.

Skončila třetí a také v Plzni bude Zelenková patřit k žhavým adeptkám na zisk některé z mistrovských medailí.

Co vás z té dálky přivedlo domů?

Už jsem tu dlouho nebyla, možná čtyři roky, a když jsem teď vyrazila s dvěma svěřenci na závody ve středním triatlonu po Evropě, tak jsem spojila příjemné s užitečným. Jsem u rodičů v Kadani a úžívám si to.

Co vám vlastně na Jihoafrické republice tak učarovalo, že jste se tu rozhodla usadit natrvalo?

Kromě chlapů? (smích) Můj partner, to je asi hlavní důvod, proč zůstávám. Ale vůbec je tu krásně. Sport je tady populární a za ty roky jsme dokázali zvednout i zájem o triatlon. Začínali jsme s pár zájemci a teď máme 150 závodníků včetně medailistů z mistrovství světa.

Dopředu jste věděla, že si návrat do Česka zpestříte účastí na závodech?

To vůbec. Triatlonu se nyní věnuji hlavně jako trenérka a manažerka. Ale protože ráda jím a chci, aby mi chutnalo, tak se stále trochu hýbu.

Slovo trochu je hodně přehnané. Vždyť stále startujete na dlouhých triatlonech ze série Ironman Challenge a v úvodu roku jste jako teprve druhá Češka úspěšně zvládla kultovní etapový závod dvojic Cape Epic na horském kole.

Naděluji si tak jeden dlouhý triatlon za rok. Loni jsem třeba jela Challenge Roth za 9:40 hodiny. No a letos jsem udělala výjimku a vybrala si Cape Epic. Koná se tam, kde přes deset let žiju, a je nesmírně populární. Pořád jsem si říkala, že jednou bych ho chtěla absolvovat a letos to vyšlo. Byla to extrémně těžký závod, neskutečný koktejl zážitků. V mixech jsme sice skončili sedmnáctí, což bylo v první půlce startovního pole, ale jednou stačilo.

Jak se tedy stalo, že jste se rozhodla pro Xterru v Ostrově a chystáte se do Plzně?

Z hecu. Taťka má v Kadani běžeckou partičku a jeden z členů se chystal na závody v Ostrově a v Plzni. A hecoval mě, že když jsem dala Epic, tak ať zkusím českou Xterru. Nejdříve jsem nechtěla, ale ukecal mě, takže jsem si půjčila horské kolo a jela.

V Ostrově z toho bylo třetí místo. S jakými ambicemi vyhlížíte start v Plzni?

Na Boleváku jsem nezávodila možná patnáct dvacet let. Bude tu spousta známých, kamarádů, třeba jedna z favoritek Jindřiška Bejstová, teď Zemanová, takže si to chci užít. Ale jasně, že až práskne startovní výstřel, tak do toho vlítnu naplno. Mám to v krvi. Rozhodně chci těm mladým holkám ještě zatopit (smích).

Trať plzeňské Xterry vám nahrává. Stále rychle plavete a technické nástrahy na cyklistickém okruhu nejsou zase tak náročné.

Slyšela jsem, že plzeňská trať je jednodušší než v Ostrově. Že je víc na kondici než na techniku, tak uvidíme.