„O významu tohoto turnaje svědčí také fakt, že Wimbledon skončil v Anglii v neděli, tedy tak, aby nezasahoval do našeho turnaje, který začal v pondělí kvalifikacemi,“ žertoval na středeční tiskové konferenci k příležitosti zahájení turnaje organizační pracovník turnaje František Steiner.

Letošního ročníku uznávaného turnaje se zúčastní tenisté z 27 zemí světa. „Celkově se v Plzni od historicky prvního turnaje v roce 1971 představilo necelých dva a půl tisíce tenistů. Zahráli si tady také takoví tenisté, jako jsou pozdější vítězové Wimbledonu Novotná, Hewitt nebo Sharapovová. Ta v Plzni vyhrála dvouhru v roce 2001,“ zavzpomínal Steiner.

Nasazenou jedničkou ve dvouhře chlapeckého turnaje je Liam Broady z Velké Británie. „To je vítěz čtyřhry mezi juniory na nedávném Wimbledonu,“ doplnil Steiner.

Naopak jasné už je, že žádný zástupce z plzeňského pořádajícího oddílu si vítězství nepřipíše. „To je věc, která nás velmi mrzí. Letos poprvé v historii turnaje nemáme zastoupení v hlavní soutěži. To samé se týká všech západočeských klubů. Měli jsme karty do kvalifikace, ale holky i kluci své zápasy prohráli. Měli jsme také jednu volnou kartu do hlavní soutěže děvčat, ale na poslední chvíli se nám Schweinerová zranila a o turnaj přišla,“ lituje ředitel turnaje a místopředseda TK Slavie Plzeň Jiří Kovářík.

„Současná úroveň západočeského tenisu je opravdu bídná, ale na druhou stranu tady máme pověstné světlo v tunelu a myslím si, že Nikola Schweinerová a v budoucnu i Dominik Starý nebo sestry Adéla a Simona Heinovy mají šanci v Plzni udělat velmi slušný výsledek,“ jmenoval největší naděje plzeňského tenisu Jiří Kovářík.

Domácí tenisté nemají příliš šancí ke konfrontaci se světovými hráči a turnaj v Plzni je pro to výbornou příležitostí. „Jde také o to, abychom dali plzeňským hráčům šanci si tyto turnaje zahrát. Máme tři volné karty do kvalifikace u děvčat i u chlapců a všechny dostali plzeňští hráči. Tito mladí hráči musí dostat šanci a získat do toho tenisu chuť, o tom to všechno je,“ věří Kovářík.

Finále dvouhry je na programu v neděli a zatím se zdá, že organizátorům při letošním ročníku počasí přeje. „Komplikace nastaly pouze v pondělí při kvalifikaci, kdy jsme museli pětkrát přerušovat a dohrávat dokonce v hale. Teď to ale už vypadá dobře,“ dodal Kovářík.