Tam před čtrnácti dny získal premiérový titul na olympijských distancích a nyní se stal národním šampionem i na polovičních tratích. To se v historii českého triatlonu povedlo naposledy v roce 2006 Filipovi Ospalému. Mezi ženami slaví titul Jitka Šimáková.

Závod s názvem Velká cena E.ON, Triatlon Tábor byl také sedmým dílem Českého poháru a kromě českých triatletů se na start postavil i Rus Ivan Tutukin, jeho krajanka Alexandra Razarenová a Slovenka Romana Gajdošová. A byli to právě ruští reprezentanti, kteří v Táboře proťali cílovou pásku jako první. O republikové tituly ale samozřejmě bojovali čeští borci. Po absolvování 750 metrů plavání, 20 kilometrů na kole a závěrečného pětikilometrového běhu patřily mistrovské vavříny Přemyslu Švarcovi a Jitce Šimákové.

Švarc se letos o svých účastech na republikových šampionátech rozhodoval na poslední chvíli. Po vítězství na mistrovství ČR v olympijském triatlonu v Telči, kde porazil favorizovaného Jana Čelůstku, prozradil, že se rozhodl startovat teprve den předem. Na mistrovství republiky ve sprint triatlonu Byla situace podobná, i když tentokrát především kvůli zranění. „V úterý jsem spadl z kola a z toho pádu si odnesl dva stehy na kolenu a naraženou čéšku. Tři dny jsem nemohl nic dělat, a tak jsem s rozhodnutím, zda zde startovat, čekal až do prvního běžeckého tréninku. Vždyť já nebyl ani přihlášen," prozradil s úsměvem Švarc, kterého předčil pouze Rus Tutukin.

Ten se již na kole utrhl od hlavního balíku jezdců a nakonec nebyl nikým dostižen. „Musím přiznat, že jsem tuto situaci podcenil a byla chyba, že jsme ho nechali ujet. Já jsem za sebou viděl balík asi osmi kluků a myslel jsem si, že ho sjedeme. Ale to se nestalo," přiznal Švarc. Ten se tímto prvenstvím zapsal do historie. V posledních osmi letech totiž Česká republika neměla šampiona, který by v jednom roce získal double, tedy titul na olympijských tratích i ve sprintu.

Dají se podle Švarce závody v Telči a v Táboře srovnávat? „Dnes to bylo, co se zisku titulu týká, určitě jednodušší. Už proto, že tu nebyl Honza Čelůstka," vzpomněl na velkého soupeře, kterého před dvěma týdny v Telči dokázal porazit. Stříbro z národního šampionátu bere Martin Debnar, bronz Jiří Kalus.

V ženské kategorii stejně jako v té mužské doběhla do cíle jako první reprezentantka Ruska Razarenová. Mistrovský titul připadl druhé v cíli, Jitce Šimákové. Ta před čtrnácti dny v Telči stála při vyhlášení vítězů na stříbrném stupínku. Její přemožitelkou byla suverénní Vendula Frintová. Ta ale v Táboře jako jediná z absolutní české špičky chyběla. Pro stříbro si doběhla Petra Kuříková, bronz získala Jana Jiroušková.

A co čeká na čerstvé mistry republiky ve sprint triatlonu v dalších týdnech? Přemysl Švarc se chystá na Světový pohár v Maďarsku, Jitka Šimáková si nyní dle svých vlastních slov naordinuje dovolenou, poté se chce zúčastnit mistrovství Slovenské republiky v Žilině.

Výsledky MČR ve sprint triatlonu – muži: 1. Švarc 1:00:13,4, 2. Debnar 1:00:32,6, 3. Kalus 1:00:38. Ženy: 1. Šimáková 1:07:42,3, 2. Kuříková 1:08:05, 3. Jiroušková 1:08:29,7.