Po sobotním domácím vítězství nad Kopřivnicí 26:23 totiž Západočeši postoupili do bojů o konečné páté místo, kde je čeká dvojzápas s Lovosicemi. Je tedy jasné, že oproti dvěma sedmým místům v předchozích dvou letech si svěřenci trenéra Vladimíra Habera minimálně o jednu příčku polepší.

První zápas prohrála Plzeň na půdě Kopřivnice 29:31 a k postupu tedy potřebovala doma zvítězit a více než dvě branky. Potřebný náskok si Západočeši poprvé vytvořili ve 35. minutě.

„Čekal jsem, že by to mohlo přijít dříve, ale tyhle zápasy jsou hodně ošidné. I když jsme si říkali, že do toho půjdeme stejně jako do každého jiného zápasu, tak jsme pořád mysleli na to, že musíme vyhrát o tři góly a to nás trochu brzdilo,“ přiznal plzeňský kapitán Vojtěch Šik.

Co nakonec rozhodlo o vašem vítězství a postupu?
V prvním poločase se nám moc nedařilo v útoku, naše hra byla dost křečovitá. Kopřivnice dobře bránila, to měli ještě hodně sil a nám se nedařilo prosazovat tak, jak bychom chtěli. Potom se to ale změnilo. Myslím si, že rozhodla naše lepší fyzička. Ve druhém poločase jsme využili několik rychlých přechodů do útoku, ze kterých jsme dali góly a tím jsme zápas vyhráli.

Vy jste dal v 54. minutě důležitý gól, který znamenal vedení Plzně 24:19. A protože v případě stejného skóre po dvou zápasech rozhoduje větší počet branek vstřelených na hřišti soupeře, potřebovala Kopřivnice k postupu v tu chvíli dát čtyři góly. Věřil jste v ten okamžik, že vám postup neunikne?
Abych se přiznal, tak ani nevím, že ten můj gól přišel za takového stavu. I když se to skóre dlouho tahalo, tak já v postup věřil celou dobu. Tušil jsem, že hráči Kopřivnice ve druhém poločase fyzicky odejdou a my je přehrajeme.

V sestavě se opět objevil Adolf Blecha, který si na své konto připsal šest branek. Jak moc pomohly týmu jeho zkušenosti?
Určitě strašně moc. Jednak je to velký hecíř a také stále výborný házenkář. Hraje aktivně, nečeká jenom na to, až se na něj dohraje balon. Umí se sám uvolnit a dát gól. Pomohl nám také při sedmičkách. Po tom, co jsme já ani Roman Bečvář nedali, on proměnil tři.

V prvním zápase vám nastřílel třináct branek pivot Gřes. Ten sice v sobotu nehrál, ale dokonale ho zastoupila spojka Rachač s jedenácti a křídlo Kolmajer s osmi góly…
Kolmajer je známý tím, že moc nebrání a pořád je nastartovaný k rychlému útoku. Z těch potom logicky dává hodně gólů. Rachač je prostě střelec. Ze své zkušenosti vím, že buď je zápas, kdy to nejde, nebo vám tam naopak spadne všechno. Jemu se povedlo prvních pár ran, a proto si potom více věřil a trefoval to. My jsme možná byli trochu nedůrazní. Spoléhali jsme spíše na bloky, místo toho, abychom do něj šli a nějak ho před střelbou rozhodili.

O páté místo budete hrát s Lovosicemi. Jaké jsou vaše šance na vítězství v této sérii?
Já doufám, že nám v těch zápasech pomůže i Martin Šetlík, což je pro nás klíčový hráč do obrany. Sice trénujeme bez něj, ale pořád to není v zápasech ono. Martin zastane uprostřed obrany obrovské množství práce a těžko se nahrazuje. Lovosice jsme ale v sezoně dvakrát porazili a nevidím důvod, proč se toho bát.