Byla zvolena jako nejlepší sportovec Plzně za rok 2015 v kategorii staršího žactva. Kromě toho se loni účastnila Evropského olympijského festivalu mládeže v Gruzii, na letních olympijských hrách dětí a mládeže byla nejúspěšnějšímsportovcem výpravy Plzeňského kraje a získala osm zlatých medailí na republikových šampionátech. Řeč je o plavkyni Tereze Polcarové, která zítra oslaví své patnácté narozeniny.

„Vůbec jsem to nečekala, ani ve snu mě to nenapadlo," řekla o vítězství ve své kategorii. „Když řekli moje jméno, tak jsem byla úplně šťastná," neskrývala svoji radost.

Členka juniorské reprezentace České republiky nejraději vzpomíná na účast na mládežnickém šampionátu v gruzínském Tbilisi. „Toho si vážím asi ze všeho nejvíc. Sice jsem si nevedla moc dobře, ale obrovský úspěch pro mě bylo to, že jsem se tam vůbec dostala," řekla jedna ze čtyř nominovaných dorosteneckých plavkyň.

Výlety do ciziny si vždy užívá. „Je to pokaždé něco nového, když takhle někam jedu. Když máme volný den, tak máme i čas na poznání okolí," říká Tereza Polcarová.

Jejím největším sportovním snem je kvalifikace na letní olympijské hry, které v roce 2020 bude hostit japonské Tokio. „Je mi jasné, že budu muset hodně přidat na trénincích, ale dám do toho opravdu všechno. Chci se tam dostat," dala si odhodlaně nelehký úkol.

Mladá plavkyně však na loňský rok nemá jen příjemné vzpomínky. Od prosince totiž laborovala s mononukleózou, s plaváním začala až začátkem letošního března. „Nebýt té nemoci, mohla jsem touto dobou být na Multiutkání na Kypru," lituje.

Náladu si ovšem hodlá spravit pilným trénováním a snahou dostat se na mistrovství Evropy juniorů. „Pokusím se zaútočit na limit, který je ke kvalifikování potřeba. Ale to by byl spíše takový bonus, po té nemoci budu ráda, když zaplavu dobře na mistrovství republiky dorostu. Na to se s trenérem nyní soustředíme," vyhlíží Polcarová červnovou akci, kterou bude hostit Plzeň.

Jejím koučem je Patrik Davídek. „Nemohu si ho vynachválit. Náš vztah je i kamarádský, mám ho velmi ráda," usmívá se Tereza Polcarová, jejíž bratr Dominik je rovněž plavcem. „Společně si fandíme a podporujeme se, skoro každý den spolu trénujeme," říká plavkyně.

Mezi její ostatní koníčky patří běhání, jízda na kole a také na koni. Nezříká se ovšem ani dalších druhů zábavy, jako jsou třeba počítačové hry. Tréninky má ale každý den, tudíž ne vždy se to dá stihnout. „Pokud zrovna nemám o víkendu nějaké závody, tak nějaké ty záliby zkouším, ale opravdu na to není moc času," zakončila plzeňská naděje Tereza Polcarová.