Kapitánka RC Plzeň nastoupila v norském Bergenu ve všech šesti zápasech českého týmu a svými výkony mu pomohla k postupu ze skupiny a celkové sedmé příčce.

„Kdyby mně někdo na začátku mistrovství řekl, že nastoupím ve všech utkáních, tak bych tomu nevěřila. Počítala jsem s jedním nebo dvěma starty. Na konci šampionátu jsem byla příjemně překvapená," svěřuje se Kateřina Nováková.

Dvacetiletá studentka Filosofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni letěla na sever Evropy v roli nováčka. Za sebou měla jen jarní start na mezinárodním turnaji reprezentačních týmů ve francouzském Nancy.

„Ze začátku jsem byla nervózní, svazoval mě pocit odpovědnosti. Uvědomovala jsem si, že jsem v reprezentaci, a nechtěla jsem zkušenějším spoluhráčkám nic pokazit," popisuje svoje pocity Plzeňanka, která se věnuje ragby necelé dva roky a za tu dobu udělala velký výkonnostní skok.

Nervozita v Bergenu z ní spadla během prvního zápasu ve skupině proti Dánsku. „Přispěla k tomu hra celého týmu. Utkání se nám povedlo, vyhráli jsme 36:0," říká.

V dalším utkání skupiny Češky porazily Gruzii 12:5, ale pak podlehly Polsku 10:17. Do čtvrtfinále postoupily ze druhého místa a čekalo je Rumunsko.

Češky měly skvělý začátek, položily dvě pětky, vedly 10:0 a už se viděly v semifinále. Jenže potom Rumunky snížily, k tomu přišla chyba rozhodčí a všechno bylo rázem jinak.

„Sudí nezapískala jasný předhoz a soupeř nám z další akce položil pětku. Povedl se mu i prokop a Rumunsko tak vyhrálo 12:10. Byl to smolný zápas," lituje česká reprezentantka.

Pocit křivdy a psychická deka po utkání s Rumunkami se podepsaly i na dalším utkání ve skupině o páté až osmé místo proti Finsku (0:15).

„Ležel nad námi stín nevydařeného čtvrtfinále, nedokázaly jsme se z té porážky rychle oklepat. Na hřišti jsme se hledaly, chybělo nám nasazení i bojovnost. Byl to náš nejhorší výkon na šampionátu," přiznává.

V boji o celkové sedmé místo si ale český tým všechno vynahradil. Polky, se kterými ve skupině prohrály 10:17, tentokrát Češky doslova roznesly. Vyhrály 22:0.

Vítězem mistrovství Evropy divize A a zároveň postupujícím do elitní skupiny šampionátu se stala Ukrajina, která ve finále v Bergenu porazila Skotsko 17:5.

„Mistrovství bylo velice vyrovnané, stačilo trochu více štěstí a výsledek mohl být mnohem lepší," míní.

„Pro mě osobně i pro celý tým to však byla obrovská zkušenost. Navíc jsme se přesvědčily, že na medailová umístění máme. Naším cílem příští rok je postup mezi elitu," staví si smělý cíl česká ragbyová reprezentantka Kateřina Nováková.