Rozhovor k této velké akci Deníku poskytl předseda Západočeského badmintonového svazu Tomáš Knopp.

Co vedlo Západočeský badmintonový svaz, že se ucházel o pořádání mistrovství?
 Hlavní důvody usilovat o pořadatelství byly dva. Zaprvé, že se relativně delší dobu v Plzni mistrovství nekonalo, naposledy se zde uskutečnilo v roce 2012. Za druhé to, že vloni se stal mistrem republiky ve dvouhře vůbec poprvé plzeňský hráč (Jan Louda, pozn. red.). A chtěli jsme mu umožnit obhajobu titulu před domácím publikem, takže hned další měsíc jsme podali přihlášku a ve výběrovém řízení naše nabídka uspěla. Naším hlavním cílem je především propagace badmintonu na nejvyšší republikové úrovni. Zároveň pak chceme motivovat mládež, rodiče, ale míříme také na celou širokou veřejnost, aby si v nějaké podobě co nejvíce lidí našlo cestu k našemu sportu.

Jaké požadavky kladené ze strany Českého badmintonového svazu na pořadatele bylo nejtěžší splnit?
 Poměrně složité bylo vyjednat formát společenského večera spojeného s vyhlášením ankety „Badmintonista roku“ a zajištění finančních prostředků na tuhle akci. Beru jako realitu, že ze strany svazu je to nutná podmínka, avšak pro nás jako pořadatele je to poměrně výrazné organizační zatížení. Problematickým faktorem bylo i to, že v Plzni dosud není žádná badmintonová hala. Samozřejmě pokud by byla, tak se o pořadatelství mistrovství ČR hlásíme častěji nejen v kategorii dospělých, ale hlavně v mládežnických kategoriích. Naší snahou a cílem do budoucna je pořádat také mezinárodní turnaje typu ME či MS kategorie 35 plus, ale opět narážímena absenci haly.

Jak velký je pořadatelský tým nyní a o kolik se rozšíří se zahájením akce?
Základní tým není velký, ale v průběhu konání šampionátu naroste počet k padesáti. Půjde o dvě sekce rozhodčích, jak umpire, tak čárových, dohromady jich bude přes třicet. Dále se zapojí lidé přímo spojení s organizací mistrovství, společenského večera a dalších doprovodných aktivit.

Jaký je rozpočet mistrovství?
Rozpočet je 750 000 korun.

Na co chtějí pořadatelé přilákal diváky především? 
To je jednoduché, zveme na ukázku špičkového badmintonu. Zúčastní se reprezentanti, kteří uhráli na posledním ME dospělých skvělé páté místo, představí se i talentovaní junioři, kteří byli ve čtvrtfinále ME. Bude bohatý doprovodný program, stánky s kompletní badmintonovou výbavou, každý divák bude mít slosovatelnou vstupenku o vybrané ceny, dále možnost se bezplatně zúčastnit tipovací soutěže, taktéž o ceny. V hale bude fungovat sázková kancelář, kde bude možné vsadit si na zápasy a poměřit odhad s badmintonovým bookmakerem, který je mistrem světa v tipovací soutěži Badminton Star. A také budou moci diváci podpořit domácí hráče. Věřím, že Jan Louda bude ve finále. A skvělé by bylo, kdyby titul obhájil.

Jak jsou rozdělené hrací dny plzeňského mistrovství republiky?
V pátek 1. února se odehraje kompletní první a druhé kolo všech pěti disciplín. V sobotu dopoledne pak bude na pořadu čtvrtfinále, odpoledne semifinále. Finálový blok bude na programu poslední den – v neděli.

Jakým způsobem mohou diváci získat vstupenky a za jakou cenu?
 Vstupenky lze koupit na webu Plzeňské vstupenky anebo přímo na místě v době konání turnaje. Vstupné najeden den činí 80 korun, v případě návštěvy ve více dnech se vyplatí třídenní permanentka za 150 korun. Děti do patnácti let mají vstup zdarma. Veškeré informace jsou na webu MČR – www.badminton-plzen.cz .

A otázka na závěr – kolik šedin a vrásek se objeví na hlavě a ve tváři předsedy Západočeského badmintonového svazu v průběhu či na konci mistrovství?
 Naštěstí na to nejsem sám, takže po skončení akce očekávám solidaritu u plzeňských badmintonistů – tedy přechod na moderní trend „vrásky a šediny“ (smích).

Martin Slepička