Experti zmiňují Pavlínu Vargovou, Janu Brantlovou, Jindřišku Zemanovou a nově i Lucii Zelenkovou.

Ta se na startu dnešního mistrovského závodu objeví nečekaně.

Čtyřiačtyřicetiletá triatlonistka, která startovala i na olympijských hrách, už dlouhá léta žije v Jihoafrické republice, kde se našla jako trenérka. Ale stálé v ní vře závodnická krev a minulý víkend ukázala třetím místem při Xteře v Ostrově, že je s ní třeba počítat.

A ty další?

Teprve devatenáctiletá Vargová loni vládla juniorkám nejen v Plzni, ale stala se i mistryní světa v cross triatlonu.

Zkušenější Zemanová s Brantlovou si před rokem v Plzni zase po urputném souboji dělily bronz a stříbro. Navíc si závěr sezony vyšperkovaly blýskavými úspěchy v kultovním závodě Xterra na Havaji.

Osmatřicetiletá bývalá reprezentantka v závodech horských kol i triatlonu Zemanová, nyní ale víc trenérka a máma od rodiny, si z Maui přivezla titul mistryně světa. Zvítězila mezi amatérkami, v absolutním pořadí žen skončila devátá a za zády nechala desítky profesionálek.

Tehdy ostřílená bojovnice porazila také Brantlovou, stříbrnou v kategorii 20 až 24 let.

Na některou z mistrovských medailí myslí obě triatlonistky i nyní. Zvlášť když obhájkyně prvenství Helena Karásková dnes na západ Čech nedorazí.

„Bylo by fajn být zase na stupních,“ prohlásila Zemanová.

Sport a výzvy jsou stálou součástí jejího života.

V Alpách si střihla několikadenní přechod na skialpech a závodní sezonu zahájila na závodě Xterra v Itálii u jezera Garda.

Jak jinak, než vítězstvím v kategorii do 39 let.

„Jde o parádní závod v horách. Kopcovitý kolo, výběhy po čtyřech. To mám ráda. Jen voda v jezeře měla pouhých jedenáct stupňů, přesto nás nechali plavat celých patnáct set metrů,“ vyprávěla plzeňská rodačka.

K vítězství jí dovedly tři a půl hodiny tvrdé rachoty.

„Jo, jsem takový solidní dieslový motor, takže čím delší a těžší trať, tím lépe,“ usmála se Zemanová.

Jenže mistrovský závod v Plzni je jiný. „Bude kratší, jen asi hodinu a půl, a o to rychlejší. Požene nás to do vyšších tepů, což zrovna nemusím. Záleží také o kolik mě v úvodu cuknou lepší plavkyně jako Lucka Zelenková nebo Jana Brantlová,“ podotkla Zemanová. „Ale jsem tu doma, tratě znám, takže chci předvést dobrý výkon,“ zdůraznila.“

S týmž cílem se na boj o český titul chystá také 24letá Brantlová (snímek vpravo), i když avizuje, že její příprava není zrovna ideální.

„Na strojní fakultě dodělávám čtvrťák a je fakt složitý se vedle učení ještě přinutit k tréninku,“ připustila rodačka z Domažlic.

Přes momentální trable v přípravě dokázala Brantlová minulý víkend vyhrát druhé dějství Xterra Czech Tour v Ostrově nad Ohří.

„V Plzni na to zkusím navázat. Minimálně na bedně bych chtěla být,“ hodila soupeřkám rukavici.

Triatlonový festival v Plzni zahájil včera Aquatlon pro školy a dnešek patří závodům Xterra a zároveň mistrovství republiky pro všechny věkové kategorie.

Vrchol dne Xterra Plzeň Original na tratích 0,7 km plavání, 25 km cyklistiky MTB a 7 km běhu startuje na pláži Ostende v 15.30 hod.