Městská hala na Slovanech totiž bude tuto sobotu od 8.30 hodin svědkem otevřeného halového mistrovství v americkém fotbale. Záštitu nad turnajem převzal primátor města Plzně Pavel Rödl.

A jak vůbec myšlenka uspořádat halové mistrovství v Plzni vznikla?

„Zhruba před dvěma lety jsme se spojili s klubem amerického fotbalu Pilsen Patriots s cílem pomoci tento sport v Plzni zviditelnit. Pořadatelství je výsledkem našeho usilovného jednání se zástupci federace amerického fotbalu. Velké poděkování patří panu primátorovi Rödlovi, který turnaji propůjčil své jméno a celý turnaj zaštítil svojí osobností. Díky tomu byla veškerá jednání, a to nejen s federací, ale i potenciálními partnery, snadnější,“ říká člen organizačního výboru šampionátu František Weinfurter.

A co se vybaví primátorovi Pavlu Rödlovi, když se řekne americký fotbal? „Samozřejmě plzeňští Patrioti, a pokud měl bych měl mluvit za zámořské týmy, pak je to New England Patriots. Bohužel u nás je to minoritní sport, což je škoda, neboť si myslím, že je to sport dynamický, rychlý a rozhodně je nač se dívat,“ vysvětluje svůj vztah k americkému fotbalu primátor města.

Otevřeného halového šampionátu České republiky by se měly zúčastnit přední české, ale i zahraniční týmy.

„Účast přislíbilo mužstvo Oldboys, což jsou bývalí reprezentanti České republiky, z Maďarska přijedou Budapest Wolves a chybět nebudou ani špičkové týmy mezi nimiž jsou pochopitelně i Pilsen Patriots,“ říká Weinfurter.

Turnaj se bude hrát v takzvaném „sedmičkovém“ fotbalu, tedy o sedmi hráčích. „Nabízí daleko více akčních situací a hra v hale tak diváky daleko více vtáhne do samotného děje. Ti, kdo mají sportovní kanály, vědí, že tento fotbal je v Americe téměř stejně tak populární jako klasická NFL,“ upřesnil Weinfurter.

Akce má i charitativní rozměr. „Výtěžek ze vstupného (cena lístku je 50 korun) bude věnován občanskému sdružení Sport relax handicap Plzeň, který sídlí v Plzni – Lobzích, jehož náplní je podpora handicapovaných dětí a mládeže a jejich integrace do společnosti,“ dodává Weinfurter.