„V současných podmínkách se vytvoří jen slabá vrstva ledu a to je špatné. V tom případě nemůžeme na led stoupnout, abychom vyořili ptřebný koridor. Vloni jsme to sice zvládli, ale posádka se převrhla loď putovala ke dnu. Nechci riskovat, aby se někdo utopil,“ říká Pavel Vituj, náčelník pořádajícícho Klubu sportovních otužilců Plzeň.

„Dalším nebezpečním je, že i kdyby se nám podařilo trať vysekat, tenké kry odstraněného ledu se mohou při závodě uvolnit a působí pak jako břitva, což může mít za následek zranění plavců,“ upozorňuje Vituj.

Přitom pořadatelé se na letošní jubilejní třicátý ročník závodu nazvaného Slavnost slunovratu, na kterém se představí celá špička českého otužileckého sportu, pečlivě připravovali. „Pro všechny účastníky máme nachystanou prohlídku plzeňského pivovaru a společenský večer i s hudbou,“ říká šéf KSO.

O osudu závodu by se mělo rozhodnout definitivně v pátek dopoledne. „To je poslední možnost, kdy ještě můžeme závod odolat a jeho zrušení oznámit závodníkům,“ dodává Pavel Vituj.