Tyto trati přitom nepatří mezi hlavní zaměření Gemova. „Proto jsem byl z výsledků překvapený. Na patnáctistovce jsem měl osobák 15:09, ale teď jsem ji zaplaval za 14:48, což je velký rozdíl. Osobní rekord byl starý, takže jsem čekal zlepšení, ale určitě ne o dvacet jedna vteřin,“ svěřil se Ondřej Gemov.

Výkonem 14:48,72 se stal pátým českým plavcem, který stlačil svůj čas na nejdelší bazénové trati pod hranici 15 minut. Následuje tak Jana Micku, Dominika Bartoše, Jána Kútnika a David Koutného. Radost může dělat Gemovovi i fakt, že na druhém místě o 57 setin sekundy pokořil A limit pro prosincové mistrovství světa v krátkém bazénu v Melbourne. V Indianapolisu plaval rychleji pouze Američan Bobby Finke, který dohmátl o necelé tři sekundy dříve než český reprezentant.

„To, že jsem splnil limit na mistrovství světa, jsem zjistil asi tři dny po závodu. Samozřejmě že mě to těší, ale na šampionátu poplavu jinou disciplínu. Limit na patnáctistovce je jen taková třešnička na dortu,“ řekl Gemov.

Patnáctistovku v Indianapolisu podle svých slov rozjel stejně jako samotnou osmistovku v Torontu. „Plavalo se odpoledne a sám ani nevím, co jsem na patnáctistovce udělal. Prostě mi to jelo,“ smál se třiadvacetiletý plavec Slávie VŠ Plzeň.

Ondřej Gemov.
Gemov získal poprvé v kariéře medaili ze Světového poháru

Gemov prožívá skvělý podzim. Před měsícem na Plzeňských sprintech překonal český rekord na 400 metrů volným způsobem.

„Těžko říct, proč se mi tak daří. Možná je to tím, že trénuji více než dříve a v hlavě jsem si srovnal priority. Takže se to teď úročí,“ tvrdil.

Ondřej Gemov zakončil letošní Světový pohár v Indianapolisu ještě dalšími dvěma starty. Na 200 metrů motýlka obsadil 11. místo za čas 1:55,17 min. a na kraulové čtyřstovce bral 14. příčku výkonem 3:47,13 min.

Na světovém šampionátu by chtěl zvládnout 200 m motýlka a kraulařskou čtyřstovku. Ale…

„Závody těchto mých hlavních disciplín jsou ve stejný den, což je trochu nešťastné. To znamená, že v Melbourne asi budu plavat jen 200 metrů motýlka,“ plánuje Gemov.

„Mým cílem je zaplavat co nejlépe. Očekávání nemám, protože pak jsem zklamaný,“ dodal.

Kristýna Horská.
Horské unikla medaile z ME o dvacet setin, Gemova šokoval vlastní český rekord