Účastník nedávného mistrovství Evropy v krátkém bazénu v polském Štětíně vybojoval na domácím šampionátu šest zlatých medailí a jedno stříbro v individuálních závodech. K tomu přidal zlato a dva bronzy ze závodů štafet, přičemž na trati 4x 100 m polohovka společně s Patrikem Davídkem, Tomášem Balíčkem a Jaroslavem Peškem vylepšili časem 3:41,30 min. český rekord Komety Brno o půl sekundy.

Jan Šefl plaval celkem deset disciplín a ve všech získal medaili. „Po nevýrazných výkonech v Polsku jsem z toho měl trošku strach, ale chtěl jsem si ukázat, jak jsem na tom fyzicky. Samozřejmě, odplavat se to dá vždycky, ale záleží s jakými výsledky,“ uvědomuje si jednadvacetiletý plavec plzeňské Slavie VŠ.

„Ukázalo se, že jsem na tom fyzicky dobře. Všechno se se vším sešlo a hvězdy mi byly nakloněny. Jsem za to strašně rád, protože jsem si chtěl spravit sebevědomí, které jsem měl za celý tenhle rok pošramocené, a doufám, že to bude do budoucna k něčemu dobré,“ přeje si Jan Šefl.

Včetně rozplaveb absolvoval v Chomutově od čtvrtka do neděle celkem sedmnáct závodů. „Je fakt, že už v sobotu večer jsem byl unavený. Ještě jsem tam nějak špatně spal, jak jsem měl rozpálené tělo. Ale potom jsem se v neděli hecnul, říkal jsem si, že jsou to poslední závody a že ze sebe musím vydat maximum,“ vzpomíná na své pocity v poslední den závodu Šefl.

„Nakonec to dopadlo dobře a takový bonbonek na konci byla ta štafeta, ve které jsme vytvořili nový český rekord. To mi zase dodalo spoustu sil. Teď jsem sice ještě trošku malátnější, když vyběhnu schody, ale dávám tomu dva dny a bude to v pohodě,“ věří Šefl.

Právě posunutého maxima na trati 4x 100 m polohová štafeta si plzeňský rodák váží nejvíce. „To, co jsme dokázali, je opravdu něco neuvěřitelného a jsem za to hrozně rád,“ potvrdil.

„Co se týká mého individuálního startu, tak si nejvíce vážím toho titulu na padesátce motýlek. Všichni o mně vědí, že nejsem sprinter. To, že jsem jim vypálil rybník, mě samotného překvapilo. Ani v polohovkách mi nikdo nevěřil, protože prsa jsou pro mě tragická a já je plavu jako paní Radová,“ směje se Šefl.

Od plavání si v nejbližších dnech český reprezentant odpočine. „Teď jsem zrovna v Praze a jdu před Pražský hrad položit svíčku za Václava Havla. Potom se půjdu podívat na místní trhy a dokoupím nějaké drobnosti k Vánocům. Ty si ještě užiju v klidu, ale od příštího týdne mám v plánu začít něco dělat. Nechci celé svátky proležet, v minulých letech jsem těch čtrnáct dní vůbec nic nedělal a bylo to potom znát,“ přiznal v telefonickém rozhovoru Jan Šefl.

Medailová umístění plavců Slavie VŠ Plzeň

Muži 100 m polohový závod: 1. Šefl 54,88 s. 50 m prsa: 3. Luhový 28,42 s. 100 m motýlek: 1. Šefl 52,49 s. 200 m polohový závod: 1. Šefl 1:59,52 min. 200 m volný způsob: 1. Šefl 1:46,64 min. 100 m prsa: 3. Davídek 1:02,82 min. 200 m motýlek: 1. Šefl 1:58,48 min. 50 m motýlek: 1. Šefl 23,83 s. 200 m prsa: 2. Kutil 2:16,77 min. 100 m volný způsob: 2. Šefl 48,49 s. 4x 200 m volný způsob: 3. PK Slavia VŠ Plzeň (Šefl, Davídek, Pešek, Balíček) 7:36,47 min. 4x 100 m volný způsob: 3. PK Slavia VŠ Plzeň (Pešek, Pivoňka, Davídek, Šefl). 4x 100 m polohová štafeta: 1. PK Slavia VŠ Plzeň (Šefl, Davídek, Balíček, Pešek) 3:41,30 min.

Ženy 200 m polohový závod: 3. Laudová 2:22,21 min.