Odchovanec plzeňské házené se rozhodl, že vypomůže v kvalifikaci o mistrovství světa 2019 proti Rusku, protože Čechům chybí zraněná jednička Martin Galia. V pátečním střetnutí vystřídal Tomáše Mrkvu v 15. minutě a skvělým výkonem pomohl k vítězství 27:26. „Na odvetu do Ruska ale nepoletím, protože už to nebylo plánované. Z časových důvodů nemohu,“ vysvětloval dvaačtyřicetiletý Petr Štochl.

Byl to opravdu váš poslední zápas kariéry?
Ano. Já už ani nemám kde hrát příští sezonu. Návrat do reprezentace jsme neplánoval. Jen jsem se domluvil s trenéry, že když budou potřebovat, tak přijedu pomoci. Stalo se tak, a jsem rád, že to bylo v Plzni a že jsme zápas vyhráli.

Dopadl zápas podle vašich představ?
Chtěl jsem, abychom vyhráli vyšším rozdílem. Vítězství doma o jeden gól je ale po tom průběhu dobré. V Rusku to bude extrémně těžké, ale náš tým ukázal už na mistrovství Evropy, že má obrovské srdce, a když ho ukáže v Rusku, tak šance na postup jsou.

Byl špatný začátek zápasu klíčový?
Samozřejmě. Začátek byl strašný. My jsme v útoku nebyli nebezpeční, ztráceli jsme spoustu balonů a dostávali jsme lehké góly.

Přeštice vs. Klatovy
Přeštice zdolaly v derby Klatovy. Rozhodla paráda kapitána

Čím si to vysvětlujete?
Nevím. Upadl nám párkrát balon. Nevím, jestli byl mokrý, ale soupeř měl stejné podmínky. Byla tam některá sporná rozhodnutí. Prohrávali jsme o sedm gólů, z čehož se špatně dostává, ale my jsme to dokázali, takže respekt před kluky.

Nebyla chyba, že jste nehrál od začátku?
Vůbec ne. Já s týmem nebyl rok, takže by nebylo dobré, aby nechytal Tomáš. V neděli jsem hrál s Berlínem, na sraz jsem přijel až ve středu a trénoval jsem jen ve čtvrtek. Tomáš podává skvělé výkony a na mistrovství Evropy chytal výborně.

Chtělo se vám do branky, když jste viděl jak se valí jeden ruský útok za druhým?
Jsem zvyklý chodit často do branky v 15., 20. minutě, takže pro mě to nebylo nic nového (směje se).

Jaká chycená střela byla nejdůležitější?
Na začátku druhé půle tři rány v našem oslabení. To Rusy trošku nalomilo a nám pomohlo.

Co poslední zákrok za stavu 26:26?
Jo, každý zákrok se počítá. Ano, byl dobrý, protože jsme díky němu dokázali zápas vyhrát. Ve druhé půli už to ale bylo jiné, protože Rusové měli více střel, které se dají chytit.

Po vyrovnání na 19:19 vám soupeř opět utekl. Věřil jste ještě v obrat?
Tým se buduje několik let a na mistrovství Evropy ukázal, že má morální sílu, kterou ukázal i teď. Takže pro mě to nebylo až takové překvapení.

Fanoušci skandují vaše jméno. Těžko se chce věřit, že v Rusku budete národnímu týmu chybět.
Těší mě to. Nicméně jsem říkal i v Berlíně, že po sezoně končím s kariérou.

Kvalifikace na MS v házené 2018: Česko - Rusko
Házenkáři v Plzni v závěru otočili duel s Ruskem