V Krušných Horách, na Šumavě, ale také v Plzni se rodí a žijí nejlepší čeští běžci na lyžích. Důkaz?

V osmičlenné nominaci běžeckého týmu pro blížící se olympiádu je hned pětice závodníků ze západu Čech.

Lukáš Bauer, Martin Jakš, Aleš Razým, Petr Novák a Petra Nováková. To je výčet lyžařů ze západní výspy republiky, chystající se do ruské Soči.

Seznam olympioniků s vazbou na západní Čechy ještě doplňuje bobista Dominik Suchý. Plzeňský rodák a talentovaný atlet – dálkař, zběhl do bobového koryta před šesti lety a nyní člen pražské Slavie jede už na druhé zimní hry.

Dokonce na pátou olympijskou misi vyrazí Lukáš Bauer, jedna z českých hvězd a adept na medaili.

Pro šestatřicetiletého rodáka z Ostrova nad Ohří, který trvale žije v krušnohorském středisku Boží Dar, jde o obrovskou výzvu.

Po slabších výsledcích z minulých sezon je to pro Bauera šance završit kariéru dalším výrazným úspěchem.

„Tahle sezona bude nejspíš moje poslední a podle toho k ní přistupuji. A o to víc přemýšlím, jak vyřešit otázku zdraví, trénování a lyží," sdělil loni excelentní lyžař.

V Soči by chtěl Bauer dokázat, že ještě nepatří do starého železa. A že je schopen navázat na olympijské stříbro z Turína nebo na dva bronzy z minulých zimních her ve Vancouveru.

Momentálně se připravuje v italském Toblachu, ale po Tour de Ski, kterou nedokončil, se zdaleka necítí fit.

„Před odjezdem do Itálie jsem absolvoval nějaká vyšetření, dokonce i u specialisty v Německu. Prostě nechci nic nechat náhodě. Vyšlo z toho podezření na výraznou únavu, takže jsem hlavně odpočíval a upravil i způsob tréninku," napsal Bauer na svém webu.

„Aktuálně máme v Toblachu výborné podmínky a mé pocity jsou lepší než zpočátku," vzkázal fanouškům.

Zdravotní potíže drží doma i další české želízko v olympijské výhni Martina Jakše.

O víkendu sice ještě s Alešem Razýmem vybojoval při Světovém poháru v Novém Městě čtvrté místo v týmovém sprintu, ale následně ho sklátila střevní chřipka.

„Můj stav se výrazně lepší a věřím, že brzy budu moci odjet za týmem na soustředění do Itálie," oznámil sedmadvacetiletý reprezentant, žijící s rodinou v Prášilech na Šumavě.

Mistr světa do 23 let má ve sbírce olympijský bronz ze souboje štafet ve Vancouveru. A teď by závodník, odborníky často označovaný za možného Bauerova nástupce, své přednosti rád prodal v Soči.

Na dobrý výsledek má políčeno také sprinter z Plzně a rovněž světový šampion do 23 let Aleš Razým.

Olympijská premiéra před čtyřmi lety v Kanadě sice sedmadvacetiletému členovi známé lyžařské rodiny nevyšla, ale nyní je Razým znovu připraven bojovat s absolutní světovou špičkou.

První starty na olympiádě mají před sebou dva odchovanci karlovarského lyžování Petr a Petra Novákovi.

Jde však jen o shodu jmen.

Jednatřicetiletý Petr si o nominaci řekl výkony v sérii světových maratonů a reprezentační trenér Miroslav Petrásek, jinak rodák z Ostrova nad Ohří, s ním počítá hlavně pro závod na 50 kilometrů.

Na olympijskou atmosféru se těší i dvacetiletá Petra.

Do Ruska míří povzbuzena výsledkem z premiéry na Tour de Ski. Prestižní závod dokončila obyvatelka Nových Hamrů jako nejmladší lyžařka v historii etapového podniku na 33. příčce.

Další zástupci západních Čech se v Soči představí během hokejového turnaje.

Mezi čtrnáctkou hlavních rozhodčích budou působit dva Češi a jedním z nich je Vladimír Šindler z Plzně.

O pohodu českých hokejistů se zase postará osvědčená dvojice západočeských masérů Zdeněk Šmíd a Jaroslav Kugler, který jinak v extralize hněte těla hráčů mistrovské Škody Plzeň.