„Věděl jsem, že musíme jet na maximum a doufat. Předpokládal jsem, že Roman to bude mít pevně ve svých rukou. A vidíte, opak byl pravdou,“ pousmál se Pech, který alespoň obhájil titul mistra střední Evropy.

Kresta totiž v úvodu druhé etapy Rallye Bohemia urazil kolo, ale dojel do cíle rychlostní zkoušky a v celkovém pořadí skončil desátý. Přesně takové umístění mu zaručovalo titul. Pech dojel čtvrtý, za trojicí továrních vozů Škoda.

Vyhrál Fin Hänninen před Kopeckým a Norem Mikkelsenem, ale jeho umístění se do mezinárodního mistrovství ČR nepočítalo.

Jaká byla vaše reakce, když jste zjistil, že největší soupeř urazil kolo?
Dostihl jsem ho ve chvíli, kdy dojížděl do cíle erzety. Měl blízko do servisu. Bylo mi hned jasné, že závod dokončí. Šlo jen o to, jestli se nepropadne v průběžném pořadí níž. Ale nakonec desáté místo bez větších problémů uhlídal.

Co vy? Potřeboval jste dojet alespoň o příčku výš. Nešlo to posunout se nahoru?
Musím uznat, že na tovární tým Škoda jsme tentokrát neměli.

Asi vám příliš nepomohlo zkrácení Rallye Bohemia kvůli sněhové kalamitě? Vždyť páteční etapa byla prakticky zrušena, jela se jen jedna rychlostní zkouška…
Když začalo sněžit, naše šance se zvětšily. Měli bychom oproti speciálům výhodu ve větší možnosti volby pneumatik, které jsme sháněli ze všech koutů Evropy. Bohužel nastala kalamita a stroje, které měli pořadatelé připravené, byly potřeba jinde.

Už jste se stačil zamyslet, kde jste osudné tři body ztratil?
Nedá se říct, že jsem někde ztratil. Snad jedině v Příbrami, kde Roman odstoupil, jsem dojel v první etapě za Tarabusem. Jenže i to by mi přineslo jen tři body navíc. Měl bych jich stejně jako Roman, ale on měl lepší i pomocné kritérium – více lepších umístění.

Dá se tedy říct, že je mistrovský titul ve správných rukou?
Roman byl o kousek lepší. Ani my nejsme zklamaní, bojovali jsme až do konce. Tak dramatický mistrák jsem ještě nezažil. Možná trochu hrálo v náš neprospěch, že se bodovala každá etapa zvlášť (v kategorii N, v níž se boduje celkové umístění v sedmi podnicích domácího šampionátu, Pech Krestu o šest bodů předstihl – pozn. aut.), ale nechci se vymlouvat. To bylo dané už před sezonou.