„Ani se nedá říct, že by to byl trénink. Najedeme tady do dvaceti kilometrů,“ říkal nedaleko Letkova na Plzeňsku.

Kousek odtud po dálnici svištěla auta a málokdo z řidičů tušil, že v jednom místě tady souběžně s nimi jezdí jeden z nejlepších českých rallyových jezdců.

Poslední dva závody ale Pechovi zrovna nevyšly – v Českém Krumlově nedokončil a minule v Hustopečích dojel až desátý. Teď na víkendové Bohemce, domácí trati mladoboleslavského továrního týmu Škoda Motorsport, by si rád spravil chuť.

Kdy jste naposledy seděl v závodním autě?

Vylezl jsem z něho v Hustopečích a pak až teď, takže už to jsou více než tři týdny.

Co se dá během tak krátkého testu zjistit?

Zkoušíme, jestli je auto dobře nastavené. A hlavně já jsem se potřeboval malinko svézt, rozjezdit se.

A je auto dobře nastavené? Nebo ještě můžete něco výrazně změnit?

Změnit se dá všechno, ale my si myslíme, že jsme s nastavením auta na maximu. Už nevíme, kam jít dál.

Dá se říct, za jakou dobu najezdí podobnou porci kilometrů tovární Škoda?

(usměje se a chvilku odmlčí) To nevím. Ale vím, že než pustili R5 na trať, odjezdil s ní Honza pět tisíc kilometrů. To jsou tak tři naše sezony.

Jak těžké je jim tedy konkurovat?

Momentálně cítíme, že na Honzu nemáme. Můžeme se mu přiblížit, ale ne ho porážet. Ona se zvýšila konkurence i jinak, mladí kluci jezdí dobře. Ale o to víc nás to závodění baví.

Jak vás tak poslouchám, tak motivaci neztrácíte? Právě ta konkurence vás žene dopředu?

Právě proto závodíme, jsme sportovci. A konkurence nás žene dopředu, jsme na každý závod natěšení. Uděláme vše, abychom byli nejlepší. To je hnací motor.

Jaké jsou tedy současné vaše cíl? Spíš se soustředíte na boj o druhé místo?

Je to tak. Poslední dva závody jsou udělal hloupé jezdecké chyby, ale to patří k tomu, když se jede na hraně. Nebylo to sice nic fatálního, ale najednou bylo z boje o první příčku desáté místo. Ani jsem nemrkl. Jen to dokazuje, jak je startovní pole vyrovnané

Je pro vás důležité, po předchozích dvou nezdarech, tentokrát dojet do cíle? A pokud možno na bedně?

Určitě, ale bude to zase těžké. Ono nejde moc jet na jistotu, uberete o pět procent a rázem jedete o šesté místo a ne o druhé. Musíme jet rychle a vyvarovat se těch chybiček. Mám to na paměti, možná nebude naše nasazení až tak agresivní. Ale body potřebujeme, nepojedeme pomalu.

Takže na Kopeckého skalp nemyslíte?

Porazit škodovku na domácí půdě by bylo fajn, ale je to trošičku z říše snů. Oni jsou doma hodně silní. Je to pro ně prioritní závod a zvlášť na Bohemce chtějí dokázat svoji dominanci.

Je i v rallye domácí prostředí výhodou jako v jiných sportech?

Asi jo, na ten závod se úplně jinak soustředíte. Znám to i já ze Šumavy, když tam přijede o polovinu více mých fanoušků. Ta atmosféra je úplně jiná. Navíc motivace továrního týmu doma je určitě obrovská.