Oficiálně je dáno, že vítězem 52. ročníku Barum Czech Rally v okolí Zlína se stal Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia RS Rally2 před Miklósem Csomósem (Škoda Fabia Rally2 Evo) z Maďarska. Třetí příčku si vybojoval ve strhujícím závěru Rakušan Simon Wagner (Škoda Fabia RS Rally2).

Jenže rychlejší čas než zmíněný borci zajela v populární soutěži plzeňská posádky Václav Pech jun. s Petrem Uhlem z EuroOil teamu s vozem Ford Focus WRC. Ovšem ovací se nedočkali.

Barum Czech Rally byla totiž součástí jak českého šampionátu tak seriálu mistrovství Evropy a do toho se Pechův výsledek s vozem WRC nepočítal.

Zkušený pilot také startoval s číslem 76 až po účastnících kontinentálního šampionátu s téměř dvouhodinovým odstupem za prvním jezdcem. Přesto se evropské špičce vyrovnal a dokonce ji předčil.

Zdroj: Břenek Martin

Už v sobotu vyhrál Pech dvě rychlostní zkoušky. První etapu, v níž se pořadí turbulentně měnilo (míchaly jím i havárie, mj. Brita Jona Armstronga s Fordem Fiesta Rally3), ale nakonec zakončil na druhé příčce se ztrátou 4,8 sekundy na Kopeckého, který si tím pojistil obhajobu titulu. V neděli se ale Pech znovu ujal vedení a náskok na staronového českého šampionátu udržel až do cíle. Protože však nebyl součástí závodu evropského šampionátu, nemohl Barum Czech Rally oficiálně vyhrát.

Slavil tak Kopecký, který druhý den s přehledem odrazil atak Czomóse. Maďarský pilot sice ještě v neděli dopoledne stáhl svou ztrátu na deset vteřin, Kopecký si však v závěrečných erzetách vítězství pohlídal.

„Byla to náročná rally. Jsem velmi šťastný, ale také opravdu unavený,“ říkal v cíli Jan Kopecký.

Daleko tvrdší boj vzplál o bronzovou příčku. Třetí Wagner totiž zaváhal, tlačili se na něj ještě české posádky, ale Rakušan nakonec místo na stupních vítězů uhájil.

Staronový kapitán plzeňské Škodovky Jan Schleiss (uprostřed) se svými asistenty Jakubem Lvem (vpravo) a Janem Piskáčkem.
Útočník Schleiss se stal tátou a bude dál kapitánem hokejové Škodovky

Oficiální pořadí Barum Czech Rally 2023 (ERC)

1. Kopecký, Hloušek (Cze., Škoda Fabia RS Rally2) 1:53:18,5 hod., 2. Csomós, Bán (Hun., Škoda Fabia Rally2 Evo) – 4,3 s, 3. Wagner, Winter (Aut., Škoda Fabia RS Rally2) –48,2, 4. Březík, Krajča (Cze., Škoda Fabia Rally2 Evo) – 51,1, 5. Mareš, Bucha (Cze., Škoda Fabia Rally2 Evo) – 51,9, 6. Stříteský, Hovorka (Cze., Škoda Fabia R5) – 1:00,4 min.

Zdroj: Břenek Martin