„Už je to extrémně dlouhé a situace je opravdu složitá. Ten dopad na celkové nefungování florbalu a sportu je obrovský a ovlivňuje dění v širších souvislostech, v mnohem větších, než by mě napadlo při omezeních spojených s první covidovou vlnou,“ říká funkcionář florbalového celku Gorily Plzeň Roman Surák, jenž by byl rád jako každý, kdo se pohybuje ve sportovním prostředí, aby se znovu vše vrátilo do dřívějších kolejí.

„Je to složité. Jsme zvyklí fungovat v naprosto jiném každodenním režimu. Z pozice trenéra mi chybí nejvíce kontakt se svěřenci, práce při tréninku, o zápasech se ani nebavím. Chybí emoce – radost a zklamání, potkávání se, komunikace – tohle ničím nenahradíte,“ vysvětluje kouč Goril.

Plzeňský klub se snaží v poslední době posouvat rychleji ve svém vývoji, koronavirová pandemie ho však přibrzdila.

„Po volbě nového vedení se nám podařilo spoustu věcí dořešit, nastavit nová pravidla a posunout se o další krok dále. Byl čas se věnovat věcem z pohledu administrativy, intranetu, plánovanému letnímu soustředění. Hodně energie jsme směřovali do náborů nováčků. Ti bohužel neměli a ani nemají možnost přijít a florbal v týmu Goril vyzkoušet,“ mrzí Suráka.

Právě děti jsou skupina, které se současná situace dotýká nejvíce. Za chvíli to bude již rok, co nemohou plnohodnotně sportovat v klubech.

Gólman Karel Šmíd sleduje počínání svých spoluhráčů v obraně ve středečním utkání s Novým Veselím.
Házenkář Šmíd přišel o šampionát, pak byl nemocný. Ale už je zpátky

„Vnímám okolnosti i očima rodiče, který má syna v přípravce. Asi nebudu mluvit jen za sebe, ale možná si ani neuvědomujeme, jaký to bude mít reálný dopad. Už to trvá opravdu dlouho. Všude kolem se k této věci vyjádřilo spoustu odborníků. Mě v poslední době zaujal názor profesora Pavla Koláře, který to pojmenoval velmi přesně lékařsky. Mobil, PSP či virtuální realita pohyb prostě nenahradí. A pokud se vše ještě propíše někam dále do vývoje, je to velmi nebezpečné a je potřeba co nejdříve, co to půjde, opatření uvolnit,“ má jasný názor Roman Surák, jenž si uvědomuje, že v zimních měsících je situace ještě o něco složitější.

„Je to začarovaný kruh, distanční výuka v kombinaci se zimním obdobím, kdy je už v 17 hodin tma, nemožnost potkávat se ve skupinách neumožňuje vůbec nic,“ dodává člen plzeňských Goril.

Požehnání dostala sice florbalová extraliga, ale ostatní amatérské soutěže stojí.

„Je potřeba, aby se co nejdříve rozběhly i další nižší soutěže. Každý, kdo sportoval, ví, o čem mluvím. Hráči se chtějí naplno věnovat tréninku, chtějí se zlepšovat, pracovat na sobě a v neposlední řadě hrát zápasy. Jít si za úspěchem, soutěžit. Mám obavu, že skutečný dopad se propíše, až se vše znovu rozběhne,“ upozorňuje Surák, který věří, že se na jaře bude znovu hrát.

„Kdyby se v březnu soutěže rozběhly, rádi bychom dohráli sezonu v omezeném režimu, který nastínila unie. Hráči (děti i dospělí) přišli už o finále poslední sezony a věřím, že se situace nebude znovu opakovat. Domnívám se, že toto přání nemám sám, ale podobně to vidí všichni kolegové trenéři. Nezbývá než zůstat optimistou a věřit v lepší zítřky. Říkám schválně zítřky a ne měsíce,“ vysvětluje Roman Surák.

Trenér Ladislav Čihák
Cílem je čtyřka, vyhlašuje Čihák