Podmáčený terén, bláto, to vše ale zalité podzimním sluncem, orámovaly patnáctý ročník Radčické rundy MTB. Pohodovou rozlučku se sezonou horských kol ovládli někdejší silničář Martin Slaník a úspěšná triatlonistka Jindřiška Zemanová. V Plzni-Radčicích se znovu sešla plejáda osobností české cyklistiky i dalších sportovních odvětví.  
Vyjížďku dlouhou 41 kilometrů  táhl zpočátku dle zvyku bývalý  cyklokrosový reprezentant Ondřej Lukeš, jemuž tentokrát v udržování tempa asistovali další známí jezci nedávné minulosti Martin Slaník, Michal Kesl, který si Rundu střihl poprvé, Jan Kotal, Pavel Štícha, Zdeněk Rubáš nebo biker Ondřej Lampík Paur. V pelotonu nechyběli ani Kubiasové, otec Luděk, syn Petr a vnuk Matěj. Na trať vyrazil premiérově také házenkář Radomír Matoušík. Ačkoliv se bikeři po zdolání trasy severně od města s přejezdem Krkavce vraceli do Radčic pokrytí hnědou lepkavou hmotou, brali to s úsměvem. 

Radčická runda 2022, aneb zavírák sezony horských kol. Zdraví Jan Kotal.Zdraví Jan Kotal.Zdroj: Pavel Křikava

Nejrychlejší čas stejně jako loni zajel Martin Slaník (1:36:10 hod.), a to přesto, že někdejší silničář patří už mezi padesátníky. „Letos to bylo hodně blátivé, pravá bajkárna. Lehnul jsem sice hned v úvodním stoupání ke Karlovarské, ale jinak paráda," ocenil zkušený borec. Za Slaníkem se pak seřadili Jaroslav Šmíd (1:36:53), Petr Kilián (1:43:23) a Michal Kesl (1:43:25). Jen o málo pomalejší byl teprve 14letý Matěj Kubias (1:44:10). Mezi veterány nad 60 let se zase blýskl Jiří Mandaus (1:53:11). Účastníci vzdali hold také cyklistické ikoně Luďku Kubiasovi, bývalému úspěšnému závodníkovi, trenérovi i organizátoru závodů, který oslavil sedmdesátiny.

Start závodu Světového poháru 2012 v Plzni na trati v Doubravce.
Cyklokros se vrací. K Plzni vždy patřil, říká bývalý reprezentant Šimůnek

To triatlonistka ale i bikerka Zemanová jen nedávno devátým místem na světovém šampionátu Xterra v Itálii ukončila profesionální kariéru a Rundu brala hodně volně. Zpočátku se držela svého manžela Jaroslava, jinak specialisty ortopeda, ale pak přece jen zrychlila a na místo srazu přijela v čase 1:56:10 hodiny s náskokem před Gábinou Škopkovou z Trimm Sportu, který akci podpořil. „Jela jsem na pohodu a moc jsem si to užila," usmívala se Zemanová. Kratší trasu 20 km vedoucí rovněž přes Krkavec zvládla jako první domácí Gabriela Rotternbornová (1:06:36). 

Radčická runda 2022, aneb zavírák sezony horských kol.Jindřiška Zemanová na trati. Zdroj: Pavel Křikava

Podporou přispěly rovněž Roman Kreuziger Cycling Academy a Starý most.