Populární soutěž s velkou tradicí přinesla jeden rekordní zápis – závodu se zúčastnilo 197 otužilců z České republiky i ze zahraničí, což je nejvíce jednačtyřicetileté historii Slavnosti Slunovratu.

Nejvíce se na Boleváku dařilo plavcům I. PKO Praha. První místo na královské trati 1000 metrů a také prvenství nejrychlejšího plavce si odnesl pražský Jiří Polanský z I.PKO, který je v letošní sezóně suverénní. V ženách pak zlato brala Pavlína Nováková, rovněž z I. PKO, která porazila dosavadní vítězku všech soutěží a oddílovou kolegyni Šárku Landsmannovou. Třetí skončila Renata Nováková (SC Pardubice), mistryně světa v zimním plavní z roku 2015 v ruském Murmansku.

Pozadu nezůstali ani otužilci pořádajícího Klubu sportovních otužilců Plzeň. Nejlepšího výsledku dosáhla Veronika Šůchová – teprve sedmnáctiletá plavkyně skončila na trati 500 metrů v čase 11:22 minuty na druhém místě, čímž dosáhla mezi otužilci KSO Plzeň nejlepšího umístění.

Největší zastoupení měli plavci KSO Plzeň na trati 250 metrů. Mezi ženami si nejlépe vedla Martina Frýbertová, šestá v čase 5:30 minuty. Devátá doplavala Monika Anděla Šindelářová (6:02.3) devátá Vlaďka Bauerová (6:14.1) a třináctá Jitka Varvařovská (6:23.4). V závodě startovalo 18 plavkyň.

Z mužů KSO Plzeň dosáhl na stejné trati nejlepšího umístění ve čtyřiadvacetičlenném startovním poli pátý František Bouda (čas 4:27.6). Hned za ním, šestý, doplaval do cíle Ondřej Tančouz (4:38.2), devátý Jiří Langmajer (4:53), sedmnáctý Karel Prokeš (6:25.0), devatenáctý Jan Murin (6:37.5) a třiadvacátý Miroslav Klečka (7:20).

Mezi ženami si na trati 500 metrů doplavala pro šesté místo Magdalena Chodorová (13:49.6), hned za ní na sedmém místě skončila Eva Krupičková (14:06.1).

Velmi dobrých výkonů a tím i vysokého bodového přínosu pro družstvo dosáhli v sobotu na Boleváku na nejtěžších a nejnáročnějších tratích další dva otužilci KSO Plzeň. Petr Vaniš skončil na trati 750 metrů v konkurenci dalších třiceti závodníků devátý za 18:02.1 minuty a Jan Šůcha na nejdelší trati jednoho kilometru doplaval mezi čtyřiadvaceti otužilci do cíle u pláže Ostende třináctý (18:46.4).

Soutěž družstev vyhráli plavci I. PKO Praha, kteří si z Plzně odvezli už poosmé v řadě Putovní pohár primátora Plzně. Druhé skončilo družstvo České otužilecké unie Praha a třetí Fides Brno. Těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě skončil mezi 27 hodnocenými družstvy domácí KSO Plzeň, za který kromě výše zmíněných otužilců bodovali na neměřené trati na sto metrů Václav Vacek a Jan Mundl.

Závod slavnost slunovratu přinesl i jednu novinku – poprvé se v dlouholeté historii závodu použila čipová časomíra. „Ta umožnila rychlý a přesný průběh soutěže bez jakýchkoli dohadů ohledně pořadí nebo časů,“ komentoval s uspokojením novinku ředitel závodu Tomáš Kocánek z pořádajícího KSO Plzeň.