To byly podmínky, za kterých si na Velkém boleveckém rybníku zatrénovalo patnáct členů plzeňského Klubu sportovních otužilců.

Jejich otužileckou exhibici sledovalo z břehu rybníka pod Bílou Horou několik desítek diváků, mezi nimi i běžci na lyžích. Akce byla pro členy KSO Plzeň náhradou za tradiční závody Slavnost slunovratu, které jsou součástí seriálu Českého poháru v zimním plavání.

„Závody jsme byli nuceni zrušit, neboť tenký led nedovolil vyřezat bazén o rozměrech šedesát krát dvacet metrů. Navíc bylo pro některé závodníky zejména z Moravy obtížné se v současných podmínkách do Plzně dopravit. Rozhodli jsme, že v ledu vysekáme alespoň menší plochu a zatrénujeme si,“ řekl náčelník KSO Plzeň Pavel Vituj, který si v sobotu rovněž zaplaval. „Voda je hrozně studená, docela jsem rád, že se dnes nezávodilo,“ drkotal zuby šéf otužilců. Mezi patnácti statečnými byly i dvě ženy, Hana Kimlová a Martina Ouřadová.

Trénink moderoval ze břehu plzeňský tělovýchovný lékař Jaroslav Novák. „V takových podmínkách není plavcům co závidět. Nebezpečné jsou ostré kusy ledu, které plavou ve vodě. Odložit závody bylo rozumné,“ uznal Novák.