Talent obhajuje titul z minulé sezony, kdy také v Karviné vyhrál pátý duel. „Čeká nás jeden zápas o všechno. Myslím si, že domácí prostředí se trochu maže. Předpokládám, že Baník bude mít v hlavě loňskou domácí prohru s námi v pátém finále, takže nebude zcela v klidu, byť letos se vždy povedlo domácímu týmu zvítězit,“ řekl trenér Talentu Plzeň Petr Štochl.

Po středečním čtvrtém utkání v Plzni, kdy domácí vyrovnali sérii na 2:2, řekl házenkářský expert ČT a bývalý reprezentant Jan Landa, že pátý zápas rozhodnou touha vyhrát, aktuální forma lídrů a zdravotní stav. „Souhlasím. Ale tyto tři věci rozhodují ve většině zápasů. Pokud máte zdravý kádr a lídři odehrají výborný zápas, tak ta utkání většinou zvládnete,“ uvedl Štochl.

„Touhu a chuť vyhrát budou mít obě mužstva. Je potřeba mít touhu, nadšení a zápal postavené na pevných základech systému a taktiky. Což je můj a Jirky Hynka úkol, abychom kluky na toto připravili,“ dodal trenér Talentu.

Petr Vinkelhöfer ve 4. finále play-off extraligy házené Plzeň - Karviná, 25. května 2022.
Rozhodne aktuální forma i zdravotní stav, tuší kapitán Talentu Vinkelhöfer

Co se týče aktuální formy lídrů, tak Petr Štochl je rád, že se v posledních dvou finálových kláních střelecky dařilo Milanu Škvařilovi. „Což je pro nás důležité. Stejně tak je třeba si definovat, co je lídr, protože výborné zápasy v play-off hraje Martin Říha, který v této sezoně dostává více prostoru. Jsem přesvědčen, že je potřeba, aby celý tým fungoval a šlapal,“ tvrdil Štochl.

Plzeňská výprava vyrazí do Karviné už dnes, ale přímo ve městě nepřenocuje. „Sobotní program budeme mít pěkný, protože se hraje semifinále mistrovství světa v hokeji a večer finále fotbalové Ligy mistrů. Takže si určitě dáme pěkné sportovní odpoledne a budeme mít myšlenky i na jiné sporty než na házenou. Pro hráče i pro trenéry je velmi podstatné, aby dokázali hlavu na chvíli vyčistit od házené,“ vítá kouč Plzně.

A jak prožívá dny před rozhodujícím mačem Petr Štochl?

„Nechci říct, že nejsem nervózní, ale pro nás trenéry bylo velmi stresující celé play-off, protože ve čtvrtfinále i v semifinále jsme prohrávali 1:2 na zápasy. V posledních letech je v Plzni oprávněně tlak na to, aby se hrálo finále. Což se nám podařilo, ale nechci v žádném případě říct, že už je nám jedno, jak finále dopadne. Věřím tomu, že se tým nastartoval, protože vypadá mnohem lépe než na začátku play-off. I proto jsem teď trochu klidnější než ve čtvrtfinále nebo potom v semifinále,“ prohlásil lodivod úřadujících mistrů.

Talent tým Plzeňského kraje (oranžovočerní) - Baník Karviná, 4. zápas finále play-off házenkářské extraligy.
FOTO: Talent si vynutil pátý zápas finále. Herajt deptal karvinské střelce