Přes 80 tisíc běžců, mezi nimi i mnoho olympioniků, vyběhne ve středu 20. června přesně v jeden okamžik na tratě závodů T-Mobile Olympijského běhu po celé zemi. A pozadu nebude ani Plzeňský kraj, v němž se poběží hned na třech různých místech. Registrace do závodů probíhají do 11. června na www.olympijskybeh.cz.

Olympijská myšlenka prostřednictvím běhu ožívá přes třicet let a může u toho být každý. Stačí běžecké boty a chuť vyrazit na připravené trasy.

V Plzeňském kraji se uskuteční tři běhy, a to ve Stříbře, v Městě Touškově a v Radnici.

Ačkoliv se bude běhat na více než osmdesáti místech v celém Česku, budou mít závody jedno společně – start z éteru Českého rozhlasu Radiožurnál.

Přeštice vs. Klatovy
Přeštice zdolaly v derby Klatovy. Rozhodla paráda kapitána

Všechny běhy se konají jako oslava celosvětového Olympijského dne, tedy výročí založení Mezinárodního olympijského výboru. Do Česka přinesl myšlenku Olympijských běhů už v roce 1987 legendární běžec Emil Zátopek.

„Mám radost, že zájem o T-Mobile Olympijský běh každoročně stoupá. Za vším stojí jednoduchá myšlenka, že by se každý měl pohnout a jít si zasportovat,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

V rámci T-Mobile Olympijského běhu účastníci neběží pouze pro sebe, část ze startovného jde na podporu České olympijské nadace, která umožňuje sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek peněz.

Pokud se někdo chce přidat k desetitisícům běžců a přitom nemá možnost startovat na oficiálních závodech, může využít individuální výzvu a díky aplikaci EPP si zaběhnout závod odkudkoliv, ať už na oblíbené trase za domem nebo třeba v zahraničí.

Startovné začíná na 150 korunách. Závodníci do 15 let startují v dětských závodech zdarma.

Kvalifikace na MS v házené 2018: Česko - Rusko
Házenkáři v Plzni v závěru otočili duel s Ruskem