Běžkyně na lyžích zasáhne v jihokorejském Pchjongčchangu do skiatlonu žen.
Před premiérou pod pěti kruhy letí za šestadvacetiletou reprezentantkou z Postřekova na Domažlicku desítky povzbudivých zpráv.

„Všem za podporu děkuju,“ ozvala se z Pchjongčchangu závodnice Sport Clubu Plzeň a čtyřnásobná česká šampionka.

Začínáte skiatlonem, kombinací klasického a volného stylu. S jakým umístěním byste byla spokojená?
Protože jsem teď relativně dlouho nezávodila, tak jsem samá zvědavá, jak to dopadne. Hodně šťastná bych byla za výsledek do dvacátého místa, ale cokoliv do třicáté příčky by bylo myslím dobré.

Jste nervózní?
Zatím ne. To přijde možná večer před závodem nebo potom před startem.

Biatlonisté si stěžují na mrazy až minus třináct stupňů. Co vy? Jak zimu snášíte?
Bylo tu i mnohem víc, třeba minus osmnácta k tomu ledový vítr, který nízké teploty pocitově ještě zhoršuje. Chce to ale se jen víc obléci a je to v pohodě. Teď se má navíc oteplit. Na první závod má být jen něco pod nulou. 

Co říkáte tratím a sněhu? 
Tratě jsou poměrně náročné. Ztěžuje je samozřejmě i ten extra přemrzlý sníh a vítr, kvůli kterému lyže moc nejedou. Jsem zvědavá, co servisáci vykouzlí a jaké to bude při závodě. Jinak sníh je jenom na tratích, jinde je zeleno, nebo spíš hnědo.

Časový posun vás netrápí?
Ani ne. V letadle jsem neusnula a do postele jsme se v den příjezdu dostali až večer. Po náročné cestě jsem usnula hned a od té doby funguju normálně.

Jak na vás Pchjongčchang zapůsobil?
Zatím se pohybuju jen mezi lyžařským stadionema olympijskou vesnicí. Ta se zaplňovala postupně a teď už je tu opravdu hodně lidí. Oceňuji, jak pečlivě byly v našem paneláku připravené pokoje a společné prostory pro české sportovce. S tím si muselo vedení dát hodně práce a je to vidět.
  
S kým sdílíte pokoj a kdo jsou vaši sousedé?
Bydlíme v pátém patřev bytě o pěti pokojích. Já konkrétně v dvoulůžákus Kájou Grohovou (rovněž běžkyně na lyžích). Na stejném patře mají apartmán také kluci – běžci, takže máme takové lyžařské patro. Jinak stejný dům obývají kromě českých sportovců ještě výpravy Polska a Turecka. Vedlejší vchod patří Norům. Hokejisté a vůbec zástupci halových sportů ale bydlí ve vedlejší vesnici.

Prý nemůžete používat zařízení v bytech, jako varnou desku a podobně?
To je pravda. Varná deska tu snad ještě ani není namontovaná a kuchyňky jsou oblepené ochrannou fólií, aby se nezničily. Byty jsou totiž dopředu prodané. Vzhledem k investicím, které už na tolika olympiádách přišly vniveč, je to jen dobře. Vždyť olympijská jídelna je otevřena 24 hodin nebo jde využít společné české prostory, kde je kávovar, varná konvice, již mnohokrát zmiňovaný chléb a další dobrůtky.

Ochutnala jste už nějaké tamní exotické jídlo?
Ne. Mojí největší exotikou tady byly čínské nudlea krevety. Já totiž na experimenty moc nejsem. Radši se držím osvědčeného, o čem vím, že mi vyhovuje.