Vítěz letošní Giant ligy Martin Boubal ovládl v Plzni i tradiční odvetu za 21. ročníkem seriálu kritérií Grand Prix Duratec. Výhrou zpečetil zisk titulu také Petr Ruman (Cyklo Atom), nejlepší jezdec nad 40 let.

Závodilo se v poměrně chladném počasí, ale bez deště. Také odveta startovala handicapovým způsobem a zpočátku tak bodovali junioři Petr Hladík a Maximilan Kerl. Těsně před dojetím hlavním polem ale odskočil z čelní skupiny ještě Ruman a zajistil si tak vítězství v kategorii.

Stejně jako předtím ve finále hned po spojení obou balíků zaútočil Boubal spolu s Martinem Voltrem (Favorit Brno). K úniku se chtěl přidat i druhý muž letošní série sparťan Richard Habermann, jenže záhy byl pohlcen pelotonem. Dvojice uprchlíků sbírala body a náskok před pelotonem navýšila až na 42 sekund. Hlavní pole i díky vypisovaným prémiím ale ještě zrychlilo a dvojici necelých 16 km před cílem dostihlo. I tak bral Voltr druhé místo a Boubal slavil vítězství. „Sice jsem to takhle neplánoval, odvetu jsem si chtěl užít někde v balíku. Nakonec to takhle vyplynulo a zase jsme ujeli,“ usmíval se v cíli rodák z jihu Čech, který Giant ligu vyhrál už popáté.

O třetí místo se v závěru ještě strhla pranice mezi Habermannem a Janem Šubrtem z Cyklo Atom. Definitivně rozhodl až poslední spurt, v němž byl lepší Šubrt.

Na prémiích byl nejaktivnější držitel ligového bronzu a donedávna úspěšný dráhař Pavel Kelemen ze Sparty.

Mezi ženami si výhru v odvetě zajistila Nicole Hartychová (Dukly Praha) také až v posledním kole, když za zády nechala ligovou šampionku Simonu Spěšnou. Mladá bikerka a juniorská mistryně Evropy v shortracku má už po hlavní sezoně a kromě toho v neděli na Lopatárně vyhrála finále krajské série horských kol.

Závod juniorů vyhrál Hladík, když vítěz ligy Jaromír Kohout (oba Roman Kreuziger Cycling Academy) skončil šestý.

„Je za námi další povedený ročník Giant ligy a jsme rádi, že jsme mohli seriál na Rapidu letos ještě uspořádat. Zda to tak bude i příští rok je těžké říci,“ konstatoval hlavní organizátor Jan Kotal s ohledem na stále nevyjasněné majetkové vztahy ohledně areálu.

Účastníci si doběh do cíle na náměstí Republiky náležitě užívali.
Škoda Fit půlmaraton přitáhl na 1400 běžců. Zvítězili Jaša a Šmákalová

Výsledky GP Duratec

Muži Elite (60 km, čas vítěze: 1:21:03 hod.): 1.Boubal (Hello CTW) 44 b., 2. Voltr (Favorit Brno) 40, 3. Šubrt (Cyklo Atom) 9, 4. Habermann (AC Sparta) 9. Vítěz ligy: Boubal.

Junioři: 1. Hladík, 2. Richard Kobr, 3. Robert Kobr všichni 5 b., … 6. Kohout 2 (všichni RKCA). Vítěz ligy: Kohout.

Ženy: 1. Hartychová (Dukla Praha), 2. Spěšná (jb Brunex Superior Factory), 3. Slaníková (RKCA). Vítězka ligy: Spěšná.

Masters: 1. Ruman 2 b., 2. Janda 1 (oba Cyklo Atom). 3. J. Kubias (RKCA). Vítěz ligy: Ruman