Ve včerejším napínavém duelu o bronz podlehly celku Maďarska 61:67 a musely se spokojit se čtvrtým místem.

„Když se dostanete na turnaji tak daleko, vidíte medaili… Ale proti tak kvalitnímu soupeři se musí sejít všechno. Jenže předchozí zápasy nás stály hodně sil a to byl klíčový důvod toho, proč jsme neuspěli," hodnotil český kouč Richard Fousek.

Do boje o konečnou třetí příčku se svěřenkyně tohoto trenéra prokousaly přes Itálii a Austrálii, v semifinále jim pak stopku vystavil celek Španělska.

Maďarské soupeřky přehrály v play-off Egypt a Japonsko, v semifinále ale podlehly Američankám.

Pikantní na ´bronzovém´ klání bylo to, že se oba celky utkaly už v základní skupině. Zápas hraný v Klatovech pro sebe Maďarky urvaly v prodloužení 88:85.

Včera v plzeňské Městské sportovní hale, kde šampionát vrcholil, to dlouho vypadalo na odplatu. Domácí celek ovládl první desetiminutovku 25:13 a i ve druhé čtvrtině ovládal vývoj skóre.

Jenže maďarské sokyně začaly z bodového manka kousek po kousku ukrajovat a už do poločasové pauzy byly na dostřel jediného bodu.

A začala velká přetahovaná. Oba celky se při ní dopouštěly řady střeleckých nepřesností i ztrát míče.
Ještě ve 27. minutě Češky odskočily na 48:44, pak ale zafinišovaly soupeřky a třetí hrací období končilo výsledkem 51:48 pro Maďarky.

Ty pak měly mírně navrch i v poslední desetiminutovce.

Pět a půl minuty před koncem domácí ztráta narostla na sedm bodů – 52:59.

Český výběr ale bojoval a mohutně hnán svými fanoušky o minutu později snížil díky proměněným trestným hodům Malečkové na 54:59. Na tři body snížila o minutu později Holešínská, 60:63 to bylo půl minuty před koncem. Lépe už to ale nešlo a Maďarky si náskok pohlídaly.

Češky končily zápas v slzách, za čtvrté místo mezi světovou elitou se ale rozhodně stydět nemusí.

„Začátek byl super, ale pak jsme bohužel umožnily Maďarkám, aby se vrátily do hry," litovala Petra Holešínská.

Duel o světový titul vyhrála děvčata  mezi USA nad Španělskem 77:75.

Fakta: Maďarsko U17 – Česká republika U17 67:61 (13:25, 36:37, 51:48). Nejvíce bodů: Kissová 21, Nagyová 18 – Holešínská 16, Šípová 13. Trestné hody: 24/37 – 11/16, trojky: 3:6, fauly: 15:26.