Rodák ze Starého Plzence dosáhl v neděli s Kielem na triumf v Lize mistrů a německý bundesligový klub se po roční pauze vrátil na výsluní světové házené.

„Je to obrovský, obrovský úspěch," popisoval první pocity na svém webu Filip Jícha.

Čerstvý šampion nejprve v semifinále porazil svého ligového konkurenta z Berlína 25:24 a v rozhodujícím souboji zdolal Atlético Madrid 26:21.

Jícha si ve finálovém turnaji připsal 17 branek, z toho 11 proti Berlínu a 6 v klíčovém duelu proti Madridu.

Společně s Filipem Jíchou se ze zisku cenné trofeje raduje také další český reprezentant Daniel Kubeš. Ten v Kielu končí a v příští sezoně bude hájit barvy Melsungenu.

„Odehráli jsme dva, jak fyzicky, tak i psychicky náročné zápasy za dva dny a široký kádr byla naše výhoda. Všech čtrnáct lidí se na tomto úspěchu podílelo," uvedl Jícha.

Třetí místo v turnaji Final Four, který hostila Lanxess Aréna v Kolíně nad Rýnem, bral AG Kodaň. Ten v boji o bronz porazil celek brankáře z plzeňské líhně Petra Štochla Füchse Berlín 26:21.

V německé bundeslize chybí do konce sezony ještě dvě kola, ale na oslavy si čas házenkáři Kielu našli. Vedení klubu pro ně za odměnu připravilo dýchánek na Mallorce. „V neděli jsme šli spát hodně pozdě, ale už jsem to dohnal. O tom, že budeme v případě výhry slavit na Mallorce, věděl jen úzký okruh lidí. Letěli jsme tam nočním spojem z Kolína nad Rýnem," hlásil Jícha.

Už včera ovšem házenkáři Kielu opět trénovali, dnes je čeká zápas v Hildesheimu a o víkendu se s aktuální sezonou rozloučí domácím duelem proti Gummersbachu.

„Oba dva zbývající bundesligové duely chceme vyhrát. Nejen proto, že máme možnost se neuvěřitelně zapsat do kronik sezonou bez jediného ztraceného bodu, ale hlavně proto, že tenhle mančaft prostě nenávidí porážky," říká nejlepší český házenkář.

Končící sezona jistě vstoupí do historie Kielu, vyhrál totiž, co se dalo. S předstihem si zajistil prvenství v bundeslize, opanoval německý pohár a jako třešnička na dort teď přišel triumf v Lize mistrů.

Ani po víkendu ovšem nebude mít Filip Jícha čas na odpočinek. Jeho myšlenky se budou upírat na blížící se baráž o účast na MS v roce 2013, ve které Česká republiky změří síly s Ruskem.

„Teď musím říct, že jsem prázdnej, ale nikdy jsem nebyl člověk, který by kvůli tomu baráž vzdal. Se všemi kluky z nároďáku nás pojí snoubení kamarádství a sportovní ctižádosti. Až se na srazu uvidíme, zase se to probudí. Ty dva zápasy s Ruskem chci zvládnout," dodal Jícha.