„Poslouchá se to dobře. Jde svým způsobem o raritu, špičkových závodníků je v této disciplíně moc. Úroveň se v posledních letech zvedá, takže mě to těší dvojnásob. Hlavně nesmím usnout na vavřínech,“ řekl s pokorou v rozhovoru webu ASC (Armádní sportovní centrum) Dukla Petr Nymburský.

Sedmadvacetiletý střelec má za sebou hodně úspěšný rok. Puškař Nymburský se totiž stal mistrem Evropy a vyhrál v Prezidentském poháru, který se konal jako finále Světového poháru. Titulem mistra Evropy v libovolné malorážce na 3x40 ran vybojoval pro Českou republiku účastnické místo pro olympijské hry v Paříži 2024.

„Je to super. Na druhou stranu musím říct, že šlo o velmi těžké závody. Ten druhý se navíc konal na konci sezony, moc jsem v takový výsledek nedoufal. Vůbec jsem nečekal, že se to takhle povede,“ komentoval Nymburský dvě prvenství.

Petr Nymburský vyhrál finále Světového poháru v Egyptě.
Plzeňský střelec Nymburský vybojoval vítězství ve finále Světového poháru

Svoji sbírku medailí z velkých akcí by rád rozšířil o cenný kov z olympiády, mistrovství světa a Evropských her.

„Rád bych na sebe více upozornil také ve vzduchovce. V malorážce se nyní daří, ale jako Češi nejsme tak silní ve vzduchovce. Rádi bychom se jako tým posunuli na vyšší pozice. Ve vzduchovce patřím spíše ke křoví než k líd-rům. Je to takový paradox, protože v porovnání s malorážkou mi vzduchovka tolik nejde, ale hrozně mě baví. Střílím z ní hrozně rád. Skoro se až musím z tréninků vyhánět,“ dodal.

Pro Nymburského bude klíčové udržet si skvělou formu kvůli olympiádě, která se uskuteční za rok a půl. Takzvaný olympijský kvótaplac, který Nymburský vystřelil pro Česko, může v případě poklesu formy získat místo Nymburského jiný střelec. „Před Hrami v Tokiu náhlý pokles formy přišel. Faktorů bylo několik. Nefungovala mi úplně dobře hlava ani technika. Když se to sloučilo, byl z toho nepříliš dobrý výsledek. Beru to jako zkušenost, kterou využiju k tomu, aby se něco podobného neopakovalo,“ uvedl Petr Nymburský.

Minulý rok v polské Vratislavi získal druhý evropský titul v kariéře. V Polsku byl také členem zlatého družstva a týmovou soutěž ovládl i na Světových pohárech v Riu de Janeiro a Čchang-wonu.

Petr Nymburský.
Nymburský vyhrál rozstřel o hry nad klubovým kamarádem Nepejchalem