Příznivci boxu se mohou v Plzni těšit na atraktivní podívanou. Boxerský klub BC Star Plzeň pořádá dnes v kulturním domě Šeříková od 19.00 hodin program Gala Box Night.

V první části večera se představí amatérští boxeři včetně mládeže a ve druhé dostanou příležitost profesionálové včetně šéftrenéra BC Star Plzeň Radka Semana.

Vstupenka přijde na dvě stě korun a prodej bude zahájen přímo na místě hodinu před začátkem Gala Box Night.

Hvězdou programu bude jeden z nejlepších českých boxerů poslední doby a úspěšný kaskadér Roman Kracík.

Ten se stal nedávno podruhé otcem. Tobiáš Kracík se narodil v porodnici Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, vážil 3,73 kilogramu a měřil 50 centimetrů. Roman Kracík žije s manželkou Janou v Litoměřicích a mají spolu už dvanáctiletého syna Filipa.

Roman Kracík, který pracoval i jako bodyguard Radovana Krejčíře, patří k nejúspěšnějším boxerům nejen u nás. Jeho amatérská dráha v kickboxu začala v roce 1996, od té doby byl šestkrát mistrem ČR. Byl mistrem Evropy v kickboxu za rok 1997 ( Riga -
Lotyšsko ) a mistrem světa v kickboxu za rok 1998 (Milán - Itálie ).

Poté přesedlal na amatérský box a stal se trojnásobným mistrem ČR, z toho v roce 1999 a 2000 v těžké váze do 91kg, v roce 2001 v supertěžké váze nad 91kg. V letech 2004 a 2005 se stal držitelem Czech International cruiser height title.

Doposud má na svém kontě 28 vítězství (z toho 16 k. o. před limitem) a jednu prohru.

Kracík si také zahrál jako kaskadér například motorkáře v hollywoodském filmu Babylon, kde zazářil Vin Diesel. Kaskadérské kousky využil také v roli dělníka ve filmu Wanted v hlavní roli s Angelinou Jolie.

„Vynikající boxer by měl být především ve skvělé fyzické kondici, měl by bojovat myslí a srdcem a do zápasu ale i tréninku dát vše… je to o velkém odříkání a silné vůli,“ svěřil se Roman Kracík.

„Je dobré začít trénovat dva až tři měsíce dopředu. Důležité je zmapovat, o jakého soupeře se jedná, dozvědět se o něm maximum,“ upozorňuje.

„První měsíc absolvuji dvojfázové tréninky vytrvalostních běhů, honím fyzičku. Druhý měsíc se už víc boxuje, soustředím se na boxerskou taktiku. Čtrnáct dní před zápasem se už tak tvrdě netrénuje, je to všechno o taktice, soustředění, relaxuje se, v trénincích povolím, aby si tělo dojelo setrvačností až k očekávanému zápasu,“ vypráví Kracík.

Důležitá je kromě fyzické přípravy samozřejmě také psychika boxera. „Těsně před zápasem ji mám srovnanou, vím, že mám natrénováno. Vyhraje ten, kdo je lépe připraven,“ uvědomuje si jeden z našich nejlepších boxerů.

„Pravda je, že každý se s psychickým tlakem srovnává jinak. Dřív jsem třeba týden před zápasem o sobě nevěděl, byl jsem naprosto uzavřený okolnímu světu. Dnes už vím, že je třeba vše dobře načasovat, nenechat se tím stresem zdrtit, aby mi to v zápase nesvázalo ruce a nohy. A to všechno jsem se už za ta léta naučil,“ poznamenává.

Zkušený borec dobře ví, že těsně před zápasem záleží na každé maličkosti. „Stačí se jen špatně vyspat a tříměsíční trénink je rázem pryč,“ dodal Roman Kracík.