Loni byla z čelní pozice diskvalifikována. Vzala si totiž startovní číslo pod neopren, což pravidla zapovídají. Jenže verdikt o svém vyřazení se Eva Nováková dozvěděla teprve v cíli. Až poté, co plzeňská triatlonistka absolvovala celou trať mistrovství Španělska na dlouhé distanci. Čtyři kilometry plavání, 120 kilometrů na kole a běžeckou třicítku.
Záležitost k vzteku. Letos si ale Plzeňanka v boji o španělskou korunu spravila chuť.
Závod v městečku Viktoria – Gasteiz dokončila mezi ženami čtvrtá a navíc přispěla v týmové soutěži k triumfu celku CN Reus Ploms.
„Skvělá náplast na loňské zklamání,“ nechala se slyšet jednatřicetiletá účetní.
Se soupeřkami zápolila znovu v úmorném vedru. „Pořadatelé povolili použití neoprenů, takže už z vody jsme vylézaly pořádně zahřáté,“ vybavila si Nováková.
A to pravé peklo závodnice teprve čekalo. „Třeba při běhu dosahovala teplota na slunci místy až padesát stupňů,“ podotkla.
Mezi ženami vedla po plaveckém úvodu domácí favoritka Virginia Barasateguiová, světová šampionka v dlouhém triatlonu z roku 2003. Jen pět vteřin před Novákovou. A v tomtéž pořadí obě odkládaly i kolo. Nakonec ale Nováková skončila čtvrtá.
„Horko a jen malý počet občerstvovacích stanic na běhu mne přiměly k opatrnosti. Dvě domácí holky mě tak předstihly,“ komentovala závěr závodu Eva Nováková
Zdatně si vedl i Jaroslav Brynda, hájící barvy téhož klubu jako Nováková. Po plavání čtvrtý muž se udržel v čelní desítce i po cyklistice. Při běhu sice dehydrovaný klesl až na dvacátou příčku, ale znovu se vrátil mezi deset nejlepších.
Mistrovství Španělska v dlouhého triatlonu (3 – 120 – 30 km) - ženy: 1. Barasateguiová 6:32:13 hod., 2. Herrerová 6:53:15, 3. Gomezová 7:06:45, 4. Nováková 7:12:05. Družstva: 1. CN Reus Ploms (Nováková, Vasquezová, Sanchezová) 24:34:42. Muži: 1. Elgezabal 5:56:24 2. Cáceres 6:03:15 3. Fernández 6:09:06 , … 10. Brynda 6:19:19.
Karel Sopr, Jan Wassermann