Oči všech nohejbalových příznivců se budou o tomto víkendu upírat do Nymburka. Od pátku do neděle se tady koná 8. mistrovství světa mužů a Češi tradičně patří k největším favoritům. Po vstupenkách do haly nymburského Sportovního centra se doslova zaprášilo.

K nelibosti pořadatelské země vládne totiž v posledních letech evropskému i světovému nohejbalu největší rival ze Slovenska. A domácí fandové touží spatřit soka na kolenou. Východní sousedé budou v Nymburce obhajovat dva ze čtyř udělovaných titulů, a to v obou nejprestižnějších disciplínách, dvojicích a trojicích. Drtivá většina uplynulých šampionátů se zvrhla ve zběsilou bitvu mezi oběma zeměmi. Ambicemi zamíchat medailovými počty se však netají Rumuni či Maďaři.

Překvapit mohou i Francouzi nebo Švýcaři. Většina dalších výprav pak bude s největší pravděpodobností sledovat boj o cenné kovy z uctivé vzdálenosti. Kouč české reprezentace Jiří Šmejkal ale nabádá k opatrnosti. „Světová konkurence v posledních letech značně vzrostla. Je pro mě nicméně milejší rvát se s dalšími státy o semifinále, než mít předplacené finále se Slovenskem,“ říká. Do devítičlenné nominace národního týmu se vešel i odchovanec plzeňské Bílé Hory Jiří Holub, který v současné době obléká dres vicemistra extraligy Šacungu Benešov. Ten se může pyšnit už stříbrem z mistrovství světa v roce 2006 z rumunské Oradey.

O loňský evropský šampionát v Trenčíně vinou vleklého zranění přišel. Teď je ale znovu připraven bavit na mezinárodní scéně fanoušky svým nekonvenčním akrobatickým nohejbalem. „Trenér ještě formace pro jednotlivé disciplíny zvažuje, ale na hřiště bych se měl podívat patrně ve trojicích,“ prozrazuje pětadvacetiletý smečař.

Na šampionát v domácím prostředí se těší, ale zároveň přiznává mírnou nervozitu. „Chci si užít vynikající atmosféru, v hledišti bude spousta známých tváří. Ale zároveň budeme pod velkým tlakem. V Česku se cení pouze vítězství. Je na nás, abychom podporu publika přetavili v úspěch,“ přemítá rodák z Pavlovska na Rokycansku, jehož nechytatelná “kladiva“ přivádí k šílenství všechny extraligové obrany.

Mnohokrát skloňovanou nevýhodou pro české barvy je fakt, že mezinárodní pravidla, na rozdíl od českých dvoudopadových, umožňují při hře pouze jeden dopad míče na zem. Od Jiřího Holuba se přesto ani náznaku alibismu nedočkáte. „Je to sice úplně jiný nohejbal, ale já chci zlato, druhý už jsem totiž byl…“ Z nedělního finálového bloku chystá Česká televize od 13.55 hodin dvouhodinový přímý přenos na programu ČT4.