Když byly sedmnáctileté dálkové plavkyni Pavlíně Soukupové čtyři roky, diagnostikovali jí lékaři hemangiom (nezhoubný nádor) v levém stehenním svalu. Ani po dvou operacích se doktorům nepodařilo úplně odstranit asi patnácticentimetrový nádor z nohy a levou dolní končetinu Pavlína nemá vyvinutou tak, jako pravou. Navzdory tomuto zdravotnímu hendikepu je studentka plzeňského Mikulášského gymnázia loňskou mistryní republiky v dálkovém plavání na 5, 10 a 20 kilometrů v kategorii mladšího dorostu, v níž porazila konkurentky bez hendikepu.

Závodnice PK Slávia VŠ Plzeň zdědila sportovní geny po dědečkovi Václavu Kořínkovi, bývalém fotbalistovi Škody Plzeň ze 70. let minulého století, a tatínkovi Pavlu Soukupovi, který má bronzovou medaili z halového mistrovství světa 1995 v atletice a řadu medailí z domácích šampionátů. „Odmala jsem měla kladný vztah ke sportu. S taťkou jsem zkoušela hodně sportů, od atletiky přes gymnastiku a často jsme jezdili na lyže. Kvůli levé noze mám ale omezení v tom, že nemohu skákat, běhat a dopadat na nohu. Plavání mi bylo doporučeno jako regenerace a rozhýbávání nohy, takže mi vlastně jako by zbylo a plavu s hendikepem,“ vysvětluje Pavlína Soukupová, proč nešla v otcových nebo dědečkových šlépějích.

HC Škoda Plzeň – HC Dukla Jihlava
Další zkouška. První Plzeň narazí na Kometu

Tři mistrovské tituly Pavlíně vynesly nominaci do juniorské reprezentace ČR. „V Čechách se plave 5, 10, 15 a 20 kilometrů, ale mistrovské tratě jsou jen na 5, 10 a 20 kilometrů,“ váží si domácích titulů Soukupová.
Dálkové plavání pod širým nebem či v bazénu na 1500 metrů zvládá kraulem. „Vytrvalec jsem také kvůli tomu, že dálkové plavání se plave kraulem. Tento plavecký způsob byl pro mě jedinou volbou, protože na techniku prsa mám omezený pohyb při pokrčování nohy, takže prsa vůbec nezvládám. Při motýlku nedokážu kopnout oběma nohama současně,“ popisuje.

Dvacetikilometrovou trať naposledy zaplavala za čtyři hodiny a 45 minut. Během této doby potřebuje servis kvůli přísunu tekutin. „Lituju tátu, který jezdil po račickém veslařském kanále na koloběžce a na každém konci kanálu mi dával ionťák. Na závodech v Srbsku na Sávě mi taťka podával nápoje, gely a pasty tyčkou, abych vydržela. K jídlu se toho moc nestíhá a většinou mi taťka dá kousek banánu,“ říká Pavlína.

Dvacetikilometrovou trať plave bez přestávky. „Zpravidla se nezastavím ani kvůli pití. Z kraulu se obrátím na záda a stíhám pít a druhou rukou pádluji,“ usmívá se mistryně ČR.
V zimě se věnuje plavání v bazénu, nejraději na trati 1500 metrů. Na další závody v dálkovém plavání musí čekat do dubna, kdy se uskuteční mistrovství ČR na pět kilometrů. Od června Pavlínu čeká český pohár.

Díky nominaci do české reprezentace by měla absolvovat více závodů. Jejím cílem je kvalifikovat se na mistrovství Evropy juniorů v roce 2020 v Česku.
Soukupové nejvíc sedí dvacetikilometrové plavání. „Málokdo ho vydrží, takže na závodě dvacet kilometrů se cítím jako doma,“ říká Pavlína Soukupová, která trénuje osmkrát týdně.

Talentovanou plavkyni podporuje plzeňská Nadace sportující mládeže a PK Slávia VŠ Plzeň. „Bez jejich podpory by to bylo složité. Ono se řekne, že k plavání stačí jedny plavky, ale ty speciální, dlouhé až ke kotníkům stojí okolo 10 tisíc korun,“ uzavírá Pavlína Soukupová.

Brněnský obránce Martin Švejnoha (vlevo).
Na roli trenéra si zvykám, říká Martin Švejnoha