Dobře je znají spíše fotbaloví fanoušci. S vrcholovým fotbalem už sice před lety skončili, ale na sport nerezignovali.

Padesátiletý bývalý ligový a mezinárodní rozhodčí Jaroslav Jára a o devět let mladší Radomír Havel, který hájil v první lize branku Viktorie Plzeň a Teplic, se po skončení kariéry intenzivně věnují ve svém volném čase cyklistice a golfu.

A když pořadatelé z cyklistického časopisu Velo přišli s prvním ročníkem mistrovství České republiky v BikeGolfu, novému odvětví, které oba sporty spojuje, Jaroslav Jára a Radomír Havel neváhali ani vteřinu.

„Byla to pro nás výzva," říká Jaroslav Jára.

Společně s kamarádem a třetím do party Michalem Bímanem se na premiérový šampionát, který se jel uplynulý víkend v okolí jihočeské Jistebnice, přihlásili.

A dosáhli v něm velkého úspěchu. Pod hlavičkou Golf klubu Plzeň-Dýšina vybojovali v historicky prvním mistrovství republiky v BikeGolfu bronzové medaile v závodě družstev.

V sobotu účastníci mistrovství absolvovali cyklistický maraton na horských kolech na náročné trati o délce 32 kilometrů s bahnitými úseky a převýšením přes osm set metrů.

Druhý den je čekal golfový turnaj na nedalekém osmnáctijamkovém hřišti Čertovo Břemeno.

Úspěšně si členové Golf klubu Plzeň-Dýšina vedli i v závodě jednotlivců. Jaroslav Jára skončil na čtvrtém místě, o které se podělil se skikrosovým mistrem světa Tomášem Krausem a dalším Plzeňanem Milanem Spěšným. Havel skončil patnáctý a Bíman sedmnáctý.

Někdejší cyklistický profesionál Milan Spěšný v závodě horských kol exceloval časem 1 hodina, 23 minut a 34 sekund. V golfu však zahrál 105 ran a skončil ve druhé polovině výsledkové listiny, což mu nakonec vyneslo celkovou čtvrtou pozici.

Historicky první mistrovský titul v BikeGolfu získal golfový profesionál Petr Trčka. Třetí místo v závodě kol a druhé místo v golfovém turnaji mu zajistilo celkové prvenství.

V sobotním závodě, který byl součástí cyklistické Galaxy série, ztratil Trčka na nejlepšího cyklistu závodu 14 minut a 59 sekund, což v přepočtu znamenalo při golfovém turnaji ztrátu devíti ran (koeficient přepočtu byl 1 minuta a 30 sekund ztráty na nejrychlejší čas = jedna golfová rána). Trčka skvělým výkonem 73 ran (při paru hřiště 70) toto manko dohnal a nechal za sebou všechny své soupeře.

Plzeňská trojice z týmu Golf klub Plzeň-Dýšina prožila v Jistebnici náročný víkend.

„Obě disciplíny byly velice namáhavé. Nejvíce mi daly zabrat rozbahněné úseky sobotního cyklistického závodu, bahno nemám rád. Velice náročný byl i výjezd sjezdovky na Monínci. Musím říci, že jsem si opravdu sáhl na dno svých sil," přiznává bývalý ligový fotbalový gólman Radomír Havel.

Fyzické i psychické síly všech účastníků šampionátu prověřil i nedělní golfový turnaj.

Závodníky bičoval celé dvě hodiny silný a vytrvalý déšť.

„V takových podmínkách jsem golf ještě nikdy nehrál. Některé greeny byly úplně pod vodou. Nechtěli jsme to ale vzdát, všichni jsme bojovali za družstvo," zdůrazňuje Radomír Havel, který má letos najeto na kole už devět tisíc kilometrů.

Společně s Michalem Bímanem okusili spojení obou sportů, cyklistiky a golfu, poprvé před třemi lety v Kořenci na Moravě.

„Navíc Michal Bíman, který je také členem Golf klubu Plzeň-Dýšina, uspořádal už dva ročníky podobné soutěže v Dýšině, kde je golfový turnaj spojen s dvanáctikilometrovou cyklistickou časovkou," dodává Havel, který dnes pracuje jako výkonný ředitel úspěšné finanční společnosti.

Historicky prvního mistrovství republiky v BikeGolgu se zúčastnily čtyři desítky závodníků. „Oceňuji všechny účastníky mistrovství, protože už jen dokončit oba závody bylo náročné," vyzdvihl výkony šampionátu Martin Raufer z pořadatelského časopisu Velo.

„Určitě budeme příští rok pokračovat, taková soutěž přispívá i k bourání bariér mezi golfem a ostatními sporty. Vybízíme všechny, kteří jezdí v Česku na kole, aby začali s golfem a mohli se turnaje zúčastnit," dodává Martin Raufer.

V takovém pekle jsem golf ještě nehrál, říká Jaroslav Jára

Letos v únoru oslavil padesáté narozeniny, ale na kole i na golfovém hřišti prohání ostošest soupeře o generaci mladší.

Bývalý mezinárodní fotbalový rozhodčí Jaroslav Jára vybojoval o víkendu v jihočeské Jistebnici na historicky prvním mistrovství republiky v BikeGolfu v barvách Golf klubu Plzeň-Dýšina bronzovou medaili v družstvech.

V jednotlivcích skončil na děleném čtvrtém místě ještě se skikrosovým mistrem světa Tomášem Krausem a bývalým cyklistickým profesionálem Milanem Spěšným.

Čemu se věnujete více, golfu nebo cyklistice?
Když jsem před sedmi lety ukončil kariéru sudího (duelem Evropské ligy mezi Bayernem Mnichov a Boltonem, pozn. red.), začal jsem s golfem. Hrál jsem ho hodně, i čtyřikrát týdně. Před dvěma lety jsem ale více přesedlal na kolo a golf teď zanedbávám – tam mám rezervy.

Říkáte, že více jezdíte na kole. Kolik kilometrů už máte letos najeto?
Brzy už budu mít na tachometru devět tisíc kilometrů.

To je ale přece na amatérského cyklistu více než slušný výkon. Prozraďte, co vás žene tak dopředu, že v padesáti letech zvládáte najet takové množství kilometrů?
Pro cyklisty to nejsou žádné kilometry, ale jsem hobík, kterého kolo strašně moc baví.

Vím ale o vás, že jezdíte v zimě stejně jako profesionálové trénovat na kole na Mallorcu. Můžete to potvrdit?
Ano, jezdím. Nemám však žádné ambice, jedu se tam prostě svézt. V mém věku už jsou ambice pryč (směje se). Dělám ale něco, co mě baví.

Co říkáte BikeGolfu, spojení cyklistiky a golfu?
Podle mne jsou to sporty, které jdou spolu dohromady jen velice obtížně. Alespoň já to tak cítím. Dostat zabrat při cyklistickém maratonu a pak jít hrát golf, to je náročné.

Startu na historicky prvním mistrovství republiky v BikeGolfu jste ale neodolal. Můžete říci, co vás k tomu vedlo?
Mě na tom nejvíce lákalo, že do závodu půjdeme především jako družstvo. To byla pro mě velká výzva a moc jsem se do Jistebnice těšil. Když mě kamarádi Radek Havel a Michal Bíman oslovili s tím, že pojedeme na mistrovství republiky v BikeGolfu, ani chvilku jsem neváhal.

Jak vám bylo, když jste v závodě skončil celkově na děleném čtvrtém místě vedle profesionálních sportovců Tomáše Krause a Milana Spěšného?
Pro mě, dvojnásobného dědka, to bylo moc příjemné, stoupnout si těsně pod stupně vítězů společně s takovými dvěma sportovními ikonami (směje se).

Co vás při šampionátu nejvíce překvapilo?
Především velice těžký sobotní cyklistický závod. Přiznám se, že jsem ho trochu podcenil. Říkal jsem si, že dvaatřicet kilometrů není moc, že to hravě zvládnu. Překvapilo mě ale vysoké tempo závodu, od desátého kilometru jsem měl mlhu před očima. Kromě rychlého tempa ještě náročný terén, bahnité úseky, k tomu převýšení osm set metrů. A sjezdovka na Monínci? To bylo husté.

Jak těžké bylo po náročném cyklistickém závodě odehrát 
v dešti golfový turnaj?
Jeden den se zničit na kole a pak jít hrát golf v lijáku, to není vůbec nic příjemného. Ale šli jsme do závodu všichni tři společně jako tým a chtěli jsme ho dokončit. Přiznám se, že kdybych startoval jenom jako jednotlivec, závod bych nedokončil. V takovém pekle jsem golf ještě nehrál.