MICHAL BELŠÁN

V oblastním přeboru Plzeňského kraje, kde hraje proti Klatovům, Domažlicím a Rokycanům, si mladí basketbalisté vedou velice slušně. Dvě kola před koncem mají jistotu prvenství v tabulce. „Určitě zatím tedy z naší strany převládá spokojenost," raduje se Filip Marian.

Ten se trénování mládežnického basketbalu v Plzni věnuje od svých 17 let. Poslední roky je šéftrenérem minibasketbalu a pod jeho kompetence spadají ty nejmladší kategorie od přípravek až po U13.

Prozatímní průběh sezony s U11 si nemůže vynachválit. „To první místo je ale spíše odměnou pro hráče, my trenéři se na konečné výsledky koukáme vskutku minimálně. Nejdůležitější na naší práci totiž je, aby se hráči rozvíjeli," upozorňuje. „Snažíme se ve všech utkáních dávat příležitost i mladším klukům, aby nabrali cenné hráčské zkušenosti," vysvětluje Marian.

Díky skvělým výsledkům je tým pochopitelně velmi ambiciózní. Po skončení základní části ho čeká kvalifikace o národní finále, což je obdoba mistrovství České republiky. Bude se konat v období 22. až 24. dubna v Ostravě a účastnit se ho bude 12 nejlepších týmů z celé republiky.

„Chceme tam postoupit," přeje si trenér. „Pokud by to vyšlo, pro hráče by to byla velmi cenná zkušenost." V kvalifikaci Plzeňské velmi pravděpodobně čeká souboj se silným konkurentem, BK Klatovy, s nimiž v oblastním přeboru hraje nejvyrovnanější zápasy. „Musíme se co nejlépe připravit a postup si zaslouženě vybojovat," říká kouč Filip Marian.

Kromě ligové scény se kategorie U11 basketbalového klubu Lokomotiva Plzeň účastní i turnajů. Velký úspěch zaznamenala na mezinárodním vánočním turnaji, který se konal právě v západočeské metropoli. V silné konkurenci celý turnaj vyhrála, navíc posbírala i řadu individuálních ocenění. „Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen Vojta Klein, měli jsme i zástupy v nejlepší pětce turnaje," je pyšný trenér.

Lokomotiva Plzeň se zde kromě Rokycan, Litomyšle a Domažlic střetla i s německým Chemnitzem, slovinským Tajfunem Šentjur a slovenským Interem Bratislava.

Filip Marian má k dispozici zhruba dvacítku hráčů. Často ale kádr doplňuje o basketbalisty z mladší kategorie. „Chceme, aby se vyhráli do další sezony," odůvodňuje. Tým trénuje třikrát týdně, zápasy se poté hrají hlavně o víkendech.

V mládežnickém basketbalu se podle něj v dnešní době blýská na lepší časy. „Máme velkou členskou základnu. Asi na devíti destinacích máme na základních školách přípravky," říká. Celkový počet dětí se podle něj blíží číslu 200. „Základna pro budoucí ročníky je veliká, začíná se totiž uplatňovat projekt basketbalových přípravek, který vznikl v roce 2010," vysvětluje.

Jako obrovské plus považuje přístup mladíků k basketbalu. „Obzvlášť u této kategorie jsou velice cílevědomí a ambiciózní. Po každém tréninku i zápase je na nich vidět velký pokrok, proto přichází ty úspěchy," ví Filip Marian.

Na pozici asistentky trenéra mu u této kategorie vypomáhá Andrea Roubalová. „Myslím si, že den ode dne se do role trenérky dostává víc a víc. Již dnes je velice kvalitní a plnohodnotnou trenérkou," vysekl pochvalu své asistentce. „Navíc je i velice ochotná a velice mi pomáhá. O kluky se někdy i stará, bývá to taková jejich náhradní maminka, třeba na soustředěních," říká.

Zároveň trenér přiznává, že občas se musí ujmout role náhradních rodičů. „V některých chvílích vskutku ano. Právě kvůli tomu je dobré, že mi pomáhá kolegyně, která je spíše ta hodnější. Když klukům není dobře nebo když se zraní, hodně jim pomůže. Hlavně ale skvěle prospívá jejich hernímu rozvoji," říká Marian. „Já zase zastávám spíše tu autoritativní pozici, kdy možná u hráčů nebývám příliš oblíbený, ale i to je potřeba," dodává.

Za asi největší úspěch své prozatímní trenérské kariéry považuje právě vítězství na mezinárodním turnaji. „Doufám ale, že to brzy přebijeme tím postupem do národního finále," zakončil rozhovor.

Michal Belšán