V okolí Těškova u Rokycan se z vítězství radoval po 167 kilometrech teprve dvacetiletý Petr Fiala z pořádajícího týmu AC Sparta.

O svém triumfu rozhodl rodák z Chebu a donedávna člen juniorské reprezentace ve spurtu nejlepší trojice, když za sebe odsunul ostřílené soupeře Tomáše Koudelu (SKC Tufo Prostějov) a Tomáše Bucháčka z týmu Whirlpool Author, který si tím pojistil celkové druhé místo v seriálu.

„Je to určitě můj největší výsledek v kariéře," hodnotil pohárové vítězství Fiala.

Na cyklisty čekaly po startu v Rokycanech a dvanáctikilometrovém nájezdu šestikilometrové okruhy mezi Těškovem a Holoubkovem, které závodníci absolvovali pětadvacetkrát.

Na startu bylo 89 jezdců, ale v cíli jich bylo klasifikováno pouhých sedmnáct.

„Na krátkém, těžkém okruhu se peloton roztrhal. Už ve druhém kole se do úniku vydalo třináct jezdců, jako poslední právě Petr Fiala. A rozhodčí potom závodníky, kteří byli uprchlíky dojeti o kolo, odvolávali ze závodu," vysvětloval malý počet klasifikovaných jezdců ředitel závodu a šéf sparťanské stáje Zdeněk Rubáš.

V závěru se začala dělit i vedoucí skupina.

Vpřed vyrazilo trio pozdějších medailistů a jejich souboj rozhodl až spurt. V něm měl nejvíce sil Fiala a ukončil tak dva roky dlouhé čekání týmu Sparty na vítězství v závodu Českého poháru. „Předtím se to povedlo Martinu Hunalovi v roce 2013," upřesnil Rubáš.

Vítěz přiznával, že do ujíždějícího medailového kočáru naskočil tak tak.

„Dotáhnout se do vedoucí skupiny nebylo lehké a další tři kola jsem se pak trápil. Před koncem závodu byly vyhlášeny nějaké prémie a tak se začala trhat i čelní skupina. Nakonec jsme zbyli vpředu tři, ale na spurt jsem si docela věřil a vyšlo to," radoval se v cíli Fiala.

Celkovým vítězem osmidílného poháru se stal Jiří Polnický (Whirlpool Author), který v Těškově dojel šestnáctý.

Výsledky Trofeje Rokycan (167 km): 1. Fiala (AC Sparta) 3:46:50 hod., 2. Koudela (SKC Tufo Prostějov), 3. Bucháček (Whirlpool Author) oba stej. čas, 4. Hochmann (Dukla Praha), 5. Sokol (Rak.), 6. Foltyn (Domin Sport) všichni -22, 7. V Hačecký (Dukla Praha) -1:02, 8. Okrouhlický (CK Příbram Fany Gastro), 9. Sekanina (Favorit Brno), 10. Nežerka (Lawi Author) oba -3:06.