To je hlavní cíl Nadačního fondu západočeských olympioniků (NFZO), který byl včera oficiálně představen v Plzni.

„Vznik nadačních fondů je vlastně reakcí na zamítavé stanovisko politiků z roku 2007. Tehdy přišel poslanec a bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc s návrhem zákona, dle kterého by limitovanému počtu bývalých vynikajících sportovců a držitelů olympijských medailí příslušel pravidelný měsíční příspěvek, jako je tomu v řadě jiných zemí, například v Německu, Polsku, Maďarsku, Rumunsku či Ukrajině,“ říká Vladimír Jarý, předseda správní rady Nadačního fondu západočeských olympioniků a člen házenkářské reprezentace, která na olymjských hrách v Mnichově získala stříbrnou medaili.

Včerejšího setkání s novináři se zúčastnili i další členové správní a dozorčí rady NFZO. Mezi ně patří další olympionici – sportovní střelci Jan Kůrka, Petr Kovařík a Miroslav Varga, hokejisté Vladimír Bednář a Bohuslav Ebermann, házenkář Vladimír Haber a volejbalistka Věra Štruncová.

NFZO má v současné době dvaatřicet členů a představuje současně regionální zastoupení Českého svazu olympioniků. Členy Nadačního fondu západočeských olympioniků jsou i další vynikající sportovci, například hokejista Martin Straka či házenkář Martin Šetlík.

„Řídíme se jeho metodikou Českého klubu olympioniků, ale peníze si musíme získat sami na základě vlastní aktivity,“ vysvětluje Jarý.

V této souvislosti už správní rada NFZO, který byl ustaven letos 23. května, oslovila dopisem vedoucí představitele Plzeňského kraje a města Plzeň.

„Výsledkem je setkání s primátorem Plzně Martinem Baxou, které se uskuteční 30. června. Věříme, že se brzy domluvíme i na schůzce s hejtmanem Plzeňského kraje Milanem Chovancem,“ doufá Vladimír Jarý.

„Chceme jim vysvětlit smysl a poslání našeho fondu a věříme, že oba subjekty náš fond podpoří. Případný kladný postoj kraje a města k našemu fondu je pro nás velmi důležitý pro jednání s dalšími sponzory ze soukromé sféry,“ zdůrazňuje předseda správní rady NFZO.

V ostatních krajích už nadační fondy od roku 2007 vznikly, nyní se připojily i západní Čechy. „Chceme do budoucna rozšířit počet členů, například o olympijské vítěze, sportovní střelkyni Kateřinu Emmons či hokejistu Jaroslava Špačka. Členy chceme získat i v Karlovarském kraji,“ dodává Vladimír Jarý.