Pro sportovní fanoušky v Plzeňském kraji je to o to zajímavější, že olympijská kvalifikace se uskuteční v krajské metropoli. Zatím nejvýznamnější mezinárodní akci v dějinách českého curlingu hostí ode dneška do neděle hala Kooperativy v Plzni na Košutce. „Za čtrnáct let, co jsem v reprezentaci, jsem doma ještě nehrál,“ svěřil se skip (kapitán) reprezentace mužů Jiří Snítil.

V hale Kooperativy se bude na co dívat. V Plzni bude o dvě postupová místa na olympijské hry v korejském Pchjongčchangu bojovat sedm družstev v kategorii žen (Norsko účast v kvalifikaci odřeklo) a osm mužských týmů. Fanoušci curlingu se tak mohou kromě české reprezentace těšit na výkony Dánska, Číny, Ruska, Německa, Finska, Itálie a Nizozemska v kategorii mužů a Dánska, Číny, Německa, Itálie, Finska a Lotyšska v kategorii žen. Týmy se utkají systémem každý s každým. První v pořadí pak čeká souboj s druhým a vítěz postoupí na olympiádu. Poražený bude mít potom ještě jednu šanci v dalším souboji se třetím v pořadí.

Úloha českých curlerů nebude jednoduchá – v cestě jim budou stát například muži Dánska, stříbrní medailisté z loňského mistrovství světa, nebo Čína, čtvrtý tým z olympiády v Soči. Ženy se musí poprat například s konkurencí Italek, bronzových medailistek a největšího překvapení nedávného mistrovství Evropy ve švýcarském St. Gallenu.

Ode úterý do soboty jsou na programu boje v obou kategoriích a nejlepší se potom utkají v nedělním finále. Čeští reprezentanti budou potřebovat podporu fanoušků. „Domácí prostředí vidím jako výhodu. Všichni doufáme, že to bude úžasný zážitek, že přijdou lidi, a budou fandit a pomohou nám ideálně k tomu, aby postoupily oba naše týmy,“ přeje si Jiří Snítil, který má zkušenosti z minulé kvalifikace na olympijské hry v Soči. „Myslím, že to je naše výhoda. Víme, do čeho jdeme,“ míní skip české curlingové reprezentace.
Plzeň nebyla jako dějiště kvalifikace vybrána náhodou. „Ve hře byly ještě například Praha, Brno, Ostrava, Trutnov, ale nakonec to vyhrála Plzeň. Je to spádově příhodná destinace a navíc je to město sportu. Věřím, že si diváci najdou cestu do haly. Zatím je prodáno přes polovinu vstupenek,“ říká Karolína Frederiksen z Českého svazu curlingu.

Denní vstupenka přijde na 150 korun, celotýdenní na 800 korun.

Úterní program kvalifikace na OH:
Ženy – 15.00: Lotyšsko – Německo, Dánsko – Itálie, Česká republika – Čína.
Muži – 20.00: Dánsko – Rusko, Česká republika – Finsko, Německo – Čína, Nizozemsko – Itálie.