Otázky, které před nedělním závodem Světového poháru v Plzni řeší příznivci cyklokrosu.

Na trať v Doubravce u svatého Jiří v pátek padal mokrý sníh, ale tým pořadatelů vedený Pavlem Štíchou hlásí: jsme připraveni.

„Od pondělí děláme v dešti a v zimě, lidi dostávají zabrat, ale zatím vše zvládáme,“ tvrdí ředitel Velké ceny A–Keramika. „Okruh měří 2600 metrů, profesionálové v hlavním závodě by během hodiny měli absolvovat dvanáct třináct kol,“ odhaduje.

Od roku 2001 obnovuje v Plzni tradici cyklokrosových klání a v neděli ho čeká světová premiéra. „Pokud se jen trochu zlepší počasí, půjde o atraktivní záležitost,“ předpovídá.

Aby ne. Mezi pětapadesátkou jmen na startovní listině najdete ta největší esa.

S číslem jedna jede úřadující mistr světa a v úvodu sezony znovu nepřekonatelný Niels Albert. Desítku má další slavný Belgičan Sven Nijs, národní šampion a loni celkový vítěz Světového poháru. „Z těch nejlepších budou v Plzni chybět jen Nizozemec Lars Boom a Bart Wellens z Belgie, který je v rekonvalescenci,“ oznamuje Štícha.

Největší česká naděje Zdeněk Štybar, dvojnásobný vicemistr světa, si na dres připne sedmnáctku,

„Zdeňkovi bych vítězství moc přál. Také jsme se mu snažili v daných podmínkách ušít trať na míru, poženou ho diváci, ale v té konkurenci to nebude mít vůbec snadné,“ upozorňuje Štícha.

Štybar se stejně jako zbytek cyklokrosového světa snaží porazit Alberta už nějaký čas. Ale stále mu na něj kousek schází. „Chci vyhrát, tak jako konečně vždy,“ vzkázal svým fanouškům český šampion a jezdec belgické stáje Telenet Fidea. „Kde jinde než teď v Plzni by se mně to mělo povést,“ vyhlásil odvážně.

Ale o úspěch stojí i další čeští závodníci. Třeba Radomír Šimůnek z konkurenční belgické stáje BKCP nebo vítěz posledního národního poháru Martin Bína.

Jen kousek od domova bude pokoušet štěstí také Václav Metlička, bývalý český reprezentant, nyní už dlouho hájící barvy Slovenska. „Jdu do toho, ačkoliv skloubit trénink s prací a životem není snadné,“ přiznává šestatřicetiletý borec.

Světový pohár začal před čtrnácti dny v italském Trevisu a vyvrcholí desátým dílem 24. ledna v Hoogerheide.

Hlavní závod mužů startuje v plzeňské Doubravce v ulici Nad Týncem v neděli ve 14.00 hodin.