Devětadvacetiletý odchovanec plzeňské házené a v současné době hráč německého THW Kiel se společně se svými bývalými plzeňskými parťáky Petrem Štochlem (brankář německého Füchse Berlin) a Karlem Nocarem (kapitánem českého národního týmu a hráč francouzského Chambéry Savoie) představili v celku VIP.

A opět se potvrdilo, že ani tato jména nejsou na turnaji takového kalibru zárukou úspěchu. Tento elitní celek totiž na turnaji nakonec obsadil až pátou příčku.

Ani to ovšem nemohlo Filipu Jíchovi zkazit výbornou náladu, kterou po celý turnaj jen sršel. Hvězda světové házené se bezprostředně před turnajem vrátila ze své zámořské dovolené a akci v Bělé pod Bězdězem si i přes nedělní nepřízeň počasí užívala.

„Je to skvělé odreagování od celoročního stresu v bundeslize a evropských pohárech, protože tady je hlavním faktorem zábava. Lidé jsou zde fantasticky naladěni, je tu skvělá parta více než čtyř stovek hráčů a hráček, kteří si sem přijedou zahrát plážovou házenou. A nejsou to jen házenkáři, ale našli se zde i lidé, kteří házenou hrají vlastně poprvé v životě. Pro mě je účast zde především o zábavě a vychutnávám si okamžiky potkat se se všemi, se kterými se v průběhu sezony nemám šanci vidět. To jsou hlavní důvody, proč sem jezdím,“ přiznal Filip Jícha.

Jeho slova potvrdil i Karel Nocar, který se v Bělé představil poprvé, ale určitě ne naposledy. „Cíl plážové házené je jasný: sejít se s lidmi, se kterými se přes rok nepotkáte. Užít si dohromady zábavu a pobavit lidi, a to nejen házenou. Na všechny naše zápasy byly plné tribuny a jsem rád, že lidé naši hru ocenili. Ukazuje to, že například oproti fotbalu, je házenkářská rodina sice menší, ale o to přátelštější a všichni jsou nohama na zemi,“ těšilo Karla Nocara.

Právě možnost, že na takovémto turnaji mohou proti sobě nastoupit hráči jako Filip Jícha, reprezentant jednoho z nejlepších klubů na světě a házenkáři z nižších českých soutěží, je velice cenná. „Plážovka patří k létu. A je skvělé, že tu spolu můžou být hráči a hráčky z různých zemí, hrajících na různých úrovních různé soutěže. To, že si mohou proti nám zahrát, může být pro ostatní velkou motivací. Všichni jsme si tu rovni a všichni se tu skvěle bavíme. A třeba přitáhneme další děti k házené, protože je příjemné vidět, kolik dětí se chce s námi vyfotit nebo si třeba zastřílet na Petra Štochla,“ těšil zájem Filipa Jíchu.

Právě brankář Petr Štochl byl třetím z hvězdného tria, které se v Bělé pod Bezdězem představilo, a i jemu se plážová házená v severních Čechách zalíbila. „Beach handball je férová hra. Zásadní je, aby se člověk pobavil. K tomu hraje muzika, je to celé o pohodě. Ze sportovního hlediska je to náročné fyzicky i na míčovou techniku. Pro mě je to příjemné, protože já si rád zaútočím i v normální házené a tady mám díky pravidlům velkou šanci si zaběhat, zaskákat a zastřílet, to mě baví,“ užíval si účast na turnaji Petr Štochl.