A na startu nemůže chybět posádka plzeňského EuroOil Invelt teamu Václav Pech – Petr Uhel (Ford Fiesta R5), kterým patří zatím v průběžném hodnocení šampionátu druhá příčka za suverénem poslední let Janem Kopeckým z továrního týmu Škoda Motorsport. Ten však tentokrát chybí, neboť jede Italskou rallye na Sardinii.

A uvolněný post lídra je velkou motivací pro všechny posádky, Pecha nevyjímaje.

„Po odstoupení z minulého závodu v Českém Krumlově už si další výpadek nesmíme dovolit, do českého mistráku potřebujeme každý bod,“ prohlásil Václav Pech. Roli favorita však odmítl. „Určitě nebudeme od začátku ti, co budou určovat tempo,“ doplnil 42letý automobilový závodník.

A to i přesto, že v minulosti už se v Hustopečích třikrát radoval z vítězství a má se zdejší tratí dostatek zkušeností. „Nejtěžší je vypořádat se s horkem a vydržet celou soutěž fyzicky. Panují zde tradičně teploty přes třicet stupňů Celsia, v autě bývá jako v sauně,“ popisoval Pech.

I letošní předpověď meteorologů jeho slova potvrzuje. „Když si k tomu připočtete, že máme nehořlavé spodní prádlo a kombinézy,“ pokračoval zkušený pilot. „Pamatuji, že v minulosti zde některé posádky kvůli dehydrataci musely odstoupit.“

Ale to není zdaleka jediná záludnost, která ve vinařském kraji na jezdce čeká. „Při nočních průjezdech zůstává na trati prach, hlavně v šotolinových úsecích, který při intervalech mezi posádkami nestačí sednout. Zapnutá světelná rampa udělá z prachu neprostupnou mlhu. Pokud s tím dopředu nepočítáte a taková místa nemáte speciálně vyznačená v rozpisu, ztratíte orientaci a musíte výrazně zpomalit,“ doplnil.

Startovní pole hustopečské rallye bude obohaceno o posádky startující ve slovenském šampionátu, do kterého se tento závod také počítá. A právě Pech vyhrál hodnocení slovenského šampionátu na Valašské rallye.

Závod, na kterém projedou posádky 325 měřených kilometrů, odstartuje dnes v 18.09 hod. na náměstí v Hustopečích. Cíl je o den později po 16. hodině.

Stupně vítězů při Grand Prix Led Distribution obsadili (zleva) druhý Jiří Pokorný, vítěz Martin Boubal a bronzový Petr Kelemen.
Fantom ve žlutém. Boubal stihl zubaře i vítězství