V bazénu se mezi nejlepšími plavkyněmi světa představí Vendula Dušková, studentka třetího ročníku Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity a budoucí ergoterapeutka.

Mezi stolními tenisty zase bude bojovat vozíčkář Petr Svatoš z TJ Sokol Lhůta, který loni hrál za stejný oddíl divizi mezi zdravými.

„Lhůta pro mě byla jasná volba, jsem tam maximálně spokojený,“ říká stolní tenista z Litomyšle, jehož k angažmá ve Lhůtě zlákal někdejší paralympionik Jaroslav Hadrava. „Jarda je takový můj učitel,“ přiznal Svatoš.

Na kontě už má tři mistrovství Evropy handicapovaných, vyhrál mimo jiné Czech Open v Ostravě, ale na paralympiádě bude poprvé.

TAK KOHO TAM DÁME? Jako by přemýšleli asistent trenéra Pavel Horváth i hlavní kouč Michal Bílek v nedělním zápase s Karvinou. Zatím jim rotace se sestavou vychází.
Trenér Bílek točí sestavou, ale Viktoria pořád vyhrává

„Měli jsme teď rok a půl pauzu bez zápasové praxe. A ani nevíme, jak jsou na tom soupeři,“ říkal před cestou do Tokia, kde má jasný cíl – postup ze skupiny. Soupeře už zná. „Všechno navíc už bude bonus,“ doplnil Svatoš, jenž se střetne s favorizovaným Švédem a Ukrajincem.

„S tím mám větší šanci uspět, Švéd je světová pětka,“ přiblížil Petr Svatoš s tím, že i mezi vozíčkáři vládnou Číňané, ke špičce patří ještě Francouzi a Němci.

Rodačce z Karlových Varů objevili už v sedmi měsících tukový nádor na páteři. Diagnóza však přišla pozdě a navzdory náročné operaci odumřely Vendule Duškové nervy v nohou až po kolena.

Původně začala plavat kvůli rehabilitacím, dnes patří k nejlepším českým paraplavcům a má za sebou start na paralympiádě v Riu.

Kritérijní Giant liga pokračuje v Plzni sedmým závodem - Velkou cenou Kolokrámu.
Dva závody v jednom. Giant liga pokračuje Velkou cenou Kolokrámu

Ale její příprava na Tokio se od té na Rio lišila. „Všechno je jinak. Máme nového trenéra, na přípravě se podílí kondiční trenér a fyzioterapeut, nejsme na jednom místě,“ popisovala.

„Do Ria jsme se připravovaly dvě, nyní nás je velká skupina tvořená nejen paralympioniky, ale i zdravými plavci, kteří nám dělají sparing. Do všeho zasáhl covid, ale to už je obehraná písnička,“ doplnila Dušková.

Ačkoliv je částečně upoutaná na invalidním vozíku, úspěšně zvládá skloubit studium i sport. U příležitosti tokijské paralympiády si Vendulu Duškovou vybral Český paralympijský výbor jako jednu z hlavních tváří kampaně Jsme připraveni zazářit.

Nakolik se jí to podaří?