Michal Michalík skončil v závodě jednotlivců třináctý, jako třetí z kvarteta Čechů. Jenže jeho body se do součtu klání družstev nepočítaly. „Sestava se totiž určuje před závodem,“ vysvětlil Michalík.

Jinak šlo o jedno z nejúspěšnějších vystoupení národního týmu. Polívka vyhrál klání jednotlivců, družstvo Svoboda, Capalini, Polívka bylo druhé, štafeta Polívka, Sedlecký, Dvořák třetí.

Šestý muž z aténské olympiády ovšem pro start v družstvu důvěru kouče nedostal.

„Byl jsem v úvodu sezony dost nemocný, příprava nebyla zrovna ideální, absolvoval jsem jen jeden závod Světového poháru. Tak asi proto,“ vyprávěl Michalík bez hořkosti v hlase.

Přitom Libor Capalini, nejzkušenější reprezentant, obsadil v individuálním závodě až třiadvacátu příčku. „Mohli jsme skončit i výš, na zlato chybělo pár bodů. Ale taková situace občas nastane. Příště si štěstí vyberu já,“ řekl včera devětadvacetiletý Michalík.

Michal Michalík

moderní pětibojař (šerm, plavání, jízda na koni, střelba z pistole, běh), 29 let, absolvent fakulty elektrotechnické ZČU Plzeň

Oddíl: PSC Plzeň a Dukla Praha

Úspěchy: 4 x 2. a 5 x 3. místo na MS, 2 x 2. a 3 x 3. místo na ME, 6. místo na OH 2004 i 2008, mistr světa juniorů 2001

Poslední ME: 13. místo, startovala i Plzeňanka Kodedová (23. v jednotlivcích, 4. v družstvech)

Ze svého výkonu měl Plzeňan dobrý pocit. „Kvalifikací jsem stejně jako další z týmu prošel bez problémů. A ve finále to také byl z mojí strany dobrý výkon. Neudělal jsem žádnou větší chybu, i když jsem měl strach z nových pravidel,“ sdělil.

O jakou novinku jde? Dvě z pěti disciplín, běh a střelba z pistole, byly vlastně spojeny do jedné. Závodník střílí v rámci závěrečného krosu. Prvně hned po startu, pak po prvním a druhém kilometru, vždy po pěti nábojích.

Za střelu mimo terč se ovšem neběhají žádná trestná kola. Závodník má stanoven časový limit. Střílí, dokud vše nesestřelí, nebo dokud mu neuplyne čas.

Po ´Evropě´ byl Michalík týden na dovolené, teď již ovšem bude spěchat s přípravou na světové mistrovství. To proběhne v půlce srpna v Londýně.

Na něm bude novinkou klání pouze dvoučlenných štafet.

„Z každého státu bude startovat jedna dvojice mužů a jedna žen,“ představil originalitu Michalík. „Myslím, že by nám to mohlo vyhovovat.“
Z Anglie by si jistě medaili rád přivezl. Třeba i z tohoto klání dvojic.