Dvaadvacet českých závodníků se představí na mistrovství Evropy v cyklokrosu, které se od pátku do neděle koná ve francouzském Pontchâteau. První vrchol sezony absolvují i jezdci spojení s Plzeňským krajem.

Do nedělního závodu juniorů zasáhne Patrik Lienert, vítěz víkendového poháru v Plzni, ale také Pavel Šumpík z plzeňské Roman Kreuziger Cycling Academy. Sedmnáctiletý reprezentant předtím řádil na silnici, a teď se mj. český šampion v časovce a osmý junior v této disciplíně na mistrovství Evropy snaží prorazit i v terénu.

Daří se mu.

Na cyklokrosovou scénu naskočil Šumpík v domácím Toi Toi Cupu. V Jičíně byl pátý, čtvrtý skončil v Holých Vrších a o víkendu se blýskl ve slovenském poháru v Topoľčiankách, kde vyhrál před kolegou z reprezentace Janem Janoutem.

„Postupně se do toho dostávám, každý kilometr v terénu je znát a vítězství v UCI závodě na Slovensku to potvrzuje,“ říká Šumpík.

Ve čtvrtek odcestuje s národním týmem do Pontchâteau, městečku u Atlantiku, kde se jezdí i Světový pohár.

„Tamní trať je široká, spíš silničářského střihu, ne moc techniky, tak zkusím prodat, co ve mně je. Bylo by pěkné skončit v první desítce,“ plánuje junior, jehož dalším cílem je start na mistrovství světa 2024 v Táboře.

Na účast v Táboře cílí i Maximilán Kerl, v Pontchâteau jeden ze šesti českých jezdců pro sobotní závod do 23 let. Závodník z Chrástu u Plzně, který začínal ve Stupně na Rokycansku, ale nyní jezdí za AŠ Mladou Boleslav, startoval na Evropě už loni jako junior a teď se ukáže o kategorii výš.

Jako generálku si Kerl střihl druhý závod Světového poháru v belgickém Maasmechelenu. V konfrontaci se světovou špičkou dojel na 46. místě, když ale nejlepší český cyklokrosař Michal Boroš skončil dvaadvacátý.

Útočník Jakub Šiler.
Mladý útočník Šiler překonal trable a slavil první gól