Akce je součástí projektu České unie sportu Sportuj s námi.

„Myšlenka zrodu těchto závodů vznikla před deseti lety. Chtěli jsme vytvořit akci, na niž by mohla přijet celá rodina a strávila tu příjemný den. Řídili jsme se heslem: běžci běžcům. A název jsme odvodili z toho, že Plasy jsou považovány za centrum baroka," říká organizační ředitel závodu Konstantin Wiesner.

Akce je určena pro širokou veřejnost a je omezena na maximální počet tisícovky běžců. V současnosti se přihlásilo přes 900 účastníků, pro které jsou připraveny čtyři různé tratě. Na programu jsou závody OZP Baroko v délce 4,2 km, dále Mizuno Baroko měřící 10 km, Enervit Baroko půlmaraton s 21 km a Barokomaraton na 42 km. Tyto trasy mají vždy čtyři věkové kategorie. Časový limit pro zdolání hlavního závodu je sedm hodin. Zájemci se mohou přihlásit i do týmové soutěže, kde tým tvoří tři běžci, z nichž každý musí zdolat jednu z tratí 10, 21 a 42 kilometrů. První běžci vyrazí na trať v 10.30 hodin.

„Loni se akce zúčastnilo přes 850 běžců. Nejvíce bývá obsazen půlmaraton a také nyní registrujeme pro tuto trať přes 450 přihlášek," upřesňuje Wiesner.

Pořadatelé však nezapomínají ani na nejmenší účastníky. V areálu Velké louky je připravena trať měřící 420 metrů pro děti do devíti let. Startovat se zde bude průběžně od 10,45 do 15 hodin.

Pořadatelé vybírají startovné v rozmezí 200 – 600 korun, za které účastníci dostanou například upomínkový dárek, pamětní medaili, startovní číslo se jménem, občerstvení na trati či zázemí pro servis v areálu. V 16 hodin je na programu tombola o zajímavé ceny v celkové hodnotě dvě stě tisíc korun. Hlavními výhrami jsou tři kola – horské, silniční, trekové.