„Tehdy to byl takový odrazový můstek, pak jsem šel do zahraničí,“ zavzpomínal Leoš Petrovský při rozhovoru s novináři v Bratislavě.

„Teď už jsem přece jen o pár let zkušenější a vyhranější. Nastupuju v bundeslize, nejlepší soutěži světa,“ připomněl 29letý házenkář loňský postup do elitní ligy s TuS N-Lübbecke.

Teď bojuje znovu za národní tým na Euru v Bratislavě. A vzhledem ke svojí obrovité postavě, podle oficiálních statistik šampionátu měří 202 centimetrů a váží 125 kg, je český pivot Leoš Petrovský na házenkářském Euru v Bratislavě jen těžko k přehlédnutí.

O místo v českém výběru se pere s Vítem Reichlem z druholigového německého TV Hüttenberg a karvinským pivotem Janem Užekem.

„Naše hra byla vždycky hodně založená na souhře spojek s pivoty, zvlášť Tomáš Babák na to má dobrý cit,“ připomněl svého parťáka, s nímž si zahrál i na klubové úrovni, když hájili barvy německého Bergischeru.

S Romanem Bečvářem se zase krátce potkal v Plzni a pak byli spolu i v Lübbecke.

JIŘÍ PRŮCHA (vpravo dole) vede šipkařský klub Saint Tropez, který má sídlo ve stejnojmenné hospůdce v Plzni.
Šipkaři ze Saint Tropez sledují v televizi i elitní borce ze světové špičky

Také v reprezentaci toho spolu odehráli hodně. Petrovský na Euru vstoupil do osmé desítky zápasů. Po čase opět přijel jako hráč bundesligového celku. „To je sen každého házenkáře,“ přiznal Petrovský, že ho těší hrát v Německu nejvyšší soutěž.

Ale teď je na Euru, kde chce odevzdat všechno ve prospěch českého národního týmu. Přiznal, že po sobotním vítězství nad Bosnou (27:19) je v týmu lepší nálada, než byla po úvodní porážce se Španělskem (26:28).

Teď před nimi však stojí klíčový zápas, s vicemistry světa Švédy budou hrát v přímém souboji o postup ze základní skupiny. Vítěz jde dál, poražený jede domů, soupeři stačí vzhledem ke skóre i remíza.

„Každý z nás musí podat výkon na hranici svých možností, možná až za ní,“ měl včera Petrovský jasno.

„Věřím, že nám zase hodně pomůžou i fanoušci, kteří jsou fantastičtí. Cítíme se tady jako doma,“ pochválil i Čechy v hledišti. „Já jsem hodně emotivní člověk, mně to zvlášť pomáhá,“ vyznal se.

Uznává však, že Švédové budou dnes ve 20.30 hodin favoritem. „Na každé pozici mají hráče světové úrovně. Ale i ti mívají někdy špatný den, snad to bude teď,“ usmál se Petrovský.

Navzdory tomu, že soupeři vypadli dva hráči kvůli covidu a další se zranil při sobotním utkání se Španělskem (28:32), pořád očekává velmi silného protivníka.

Ale předem nic nevzdává. „Víme, že k postupu potřebujeme Švédy porazit. Necháme na hřišti všechno,“ slibuje Leoš Petrovský. „A uvidíme, na co to bude stačit,“ doplnil odhodlaně rodák z Krmelína na Frýdecku.