Hokejbalisté získali titul mistrů světa!

Plzeň /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Mistrovství světa v hokejbalu v Plzni vyvrcholilo fantastickým finále se zlatou tečkou pro český tým.

20.6.2009

Čeští hokejbalisté získali v Plzni podruhé v historii titul mistrů světa.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Podruhé v historii získali čeští hokejbalisté titul mistrů světa. Poprvé triumfovali před jedenácti lety v Litoměřicích a i v Plzni dokázali využít výhodu domácího prostředí, když v sobotním finále zdolali Indii 4:3 v prodloužení.

Indové se v první třetině díky svému nejlepšímu hráči Smiteru Kailovi dvakrát ujali vedení, ale Češi dokázali vždy odpovědět. Poprvé během během osmnácti vteřin srovnal Dědič, podruhé až po přestávce nadvakrát dravý Kejř.

„První dvě třetiny jsme tahali opravdu za kratší konec, ale od třetí části jsme začali trochu přebírat iniciativu,“ hodnotil finálový zápas trenér českého týmu Leoš Rak.

Hned na začátku tvrdě hrané třetí patnáctiminutovky vyslyšel žádost českých příznivců o vstřelení gólu obránce Hodovník a poprvé v utkání poslal svůj tým do vedení.

Celek v bílých dresech si pak ve vyhecovaném závěru vytvořil další šance, ale ke své škodě je nevyužil. Když už se zdálo, že utkání dotáhne do vítězného konce, nahodil Kalkat z rohu hřiště a Sharny Kaila pohotově vyrovnal. „Tři minuty nám chyběly do rozhodnutí, ale bohužel po jsme po našem zaváhání inkasovali. Ale jak už jsem říkal, tohle mužstvo je velice silné, v prodloužení si věřilo a šlo za vítězstvím daleko víc než Indie,“ pokračoval Rak.

Nastavení totiž trvalo pouze necelé tři minuty. K míčku se dostal kapitán Petr Novák, z pozice mezi kruhy propálil gólmana Hundala a v zaplněné ČEZ Areně rozpoutal velké hokejbalové oslavy.

„Bylo to vynikající utkání, obě mužstva měla stejnou šanci vyhrát. Musel to být zážitek i pro diváky, vždyť co víc si mohli přát než drama, které rozhodl gól po pěkné střele,“ uvedl kouč poražených finalistů Ranbir Singh.

Jeho tým svým stříbrem rozšířili počet medailistů z mistrovství světa na pět. „Prohráli jsme, ale stříbro pro nás znamená hodně. Ať už díky televizi nebo internetu se o nás dozví hodně Indů po celém světě, hokejbal se dostane víc do povědomí a mohl by to být impuls pro rozvoj hokejbalu v Indii,“ zmínil Singh přínos úspěšného vystoupení svého týmu.

Výborný: Jsem hrdý, že jsem tu mohl být

Z titulu světového šampiona se radoval i bývalý plzeňský hokejista Martin Výborný. „Je to krásný. Nečekal jsme že to bude tak náročný, to mě trochu překvapilo. A překvapila mě taky síla kolektivu. Kluci makali, dřeli, jsme hrdý, že jsem tu mohl být,“ svěřoval se se svými pocity třiatřicetiletý zadák, který naposledy působil ve Slovanu Bratislava.

Radost z titulu navíc znásobila i úžasná atmosféra, která na plzeňském zimním stadionu panovala. „To je to, kvůli čemu se to hraje. Atmosféra, napětí a radost z vítězství, to jsou těžko popsatelné pocity,“ radoval se Výborný.

Na žádné velké oslavy ale nepomýšlel. „Jak to tu znám, tak jsem kluky už před týdnem připravoval na to, kam budeme táhnout, ale jsem tak zničený, že budu rád, když odejdu z kabiny po svých,“ uzavřel.

Bronz získali Slováci

Už dopoledne získaly bronzové medaile české hokejbalistky, když v utkání o třetí místo zvítězily nad Američankami 3:0. Titul mistryň světa získaly Kanaďanky po finálové výhře 5:2 nad Slovenskem.

V turnaji mužů vybojovali třetí místo Slováci. Semifinálový soupeř českého týmu porazil Američany 5:2.

A pool:

Finále: Česká republika – Indie 4:3 PP (1:2, 1:0, 1:1 – 1:0).

Branky: 5. Dědič (Oliverius), 23. Kejř (Výborný), 33. Hodovník (Oliverius), 48. Novák – 5. Sm. Kaila (Kalkat, Sh. Kaila), 15. Sm. Kaila (Chowsen), 42. Sh. Kaila (Kalkat, K. Brar). Rozhodčí: Mintz (Kan.), Saraperra (It.). Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváků: 6544.

Česká republika: Šindelář – Příhoda, Pospíšil, Rejthar, Výborný, Hodovník, Dědič, Kadaně, Růžička – Novák, Tyburec, Bacovský – Lendl, Topolánek, Kejř – Kypet, Trčka, Oliverius – Sýkora, Švancar, Kubeš.
Indie: Hundal – Sohal, Chowsen, Esmail, Uppal, Somani, K.Brar, Mann – Kalkat, Sh. Kaila, Sm. Kaila, D. Brar, Dusanj, Sahota, Jhuti, Basi, Mohamed, Chohan, R. Sandhu, Mostaghim, S. Sandhu.

O 3. místo: Slovensko – USA 5:2 (0:1, 4:1, 1:0).
Branky:
20., 28. Tóth, 22. Ladiver, 23. F. Polák, 45. Hrivnák – 3. Schlegel, 30. Hadley.

O 5. místo: Portugalsko – Kanada 0:8 (0:4, 0:3, 0:1).
Branky: 19., 29. Courtney, 1. Bishop, 3. Kelly, 7. Chouinard, 8. Russo, 18. Cook, 34. Pynn (Russo).

B pool:

Finále: Rakousko – Řecko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1).
Branky: 19. Schumnig – 18. Koutsogian­nopoulos, 44. Maleganeas.

O 3. místo: Švýcarsko – Hongkong 14:1 (7:1, 1:0, 6:0).
Branky: 7., 12. Métroz, 13., 40. Ruppen, 18., 42. Aegerter, 32., 38. Duc, 10. Beirsdörfer, 11. Fuchs, 13. Ruppen, 15. Bossard, 15. Sonderegger, 40. Reber, 43. Meier – 14. Wall.

O 5. místo: Finsko – Pákistán 4:0 (0:0, 2:0, 2:0).
Branky: 20. Viitanen, 23. Ruismäki, 32. Mäenalanen, 44. Koskinen.

Konečné pořadí MS: 1. Česká republika, 2. Indie, 3. Slovensko, 4. USA, 5. Kanada, 6. Portugalsko, 7. Itálie, 8. Bermudy, 9. Řecko, 10. Rakousko, 11. Švýcarsko, 12. Hongkong, 13. Finsko, 14. Pákistán, 15. Velká Británie, 16. Kajmanské ostrovy.

Ženy - finále: Slovensko - Kanada 2:5 (1:0, 1:2, 0:3). Branky: 7. Petrovičová, 28. Matějová - 26., 43. Websterová, 25. Binningová, 39. Stachiwová, 44. Bérubéová.

O 3. místo: Česká republika – USA 3:0 (1:0, 1:0, 1:0). Branky: 4. Pešková (Horálková), 30. Bogliová, 45. Horálková (Fialová, Hůlková).

Konečné pořadí: 1. Kanada, 2. Slovensko, 3. Česká republika, 4. USA, 5. Švýcarsko, 6. Rakousko, 7. Řecko.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.