Nejmladší plavkyní, která kdy dokázala uplavat 20 kilometrů, se stala Müllerová Mathia, která v pouhých deseti letech uplavala 20 kilometrů za 9 hodin a 35 minut. Český rekord překonala také na mezičase při poloviční vzdálenosti, kdy 10 kilometrů uplavala za 4 hodiny a 32 minut.

Její třináctiletá sestra Thea Müllerová se stala nejmladší plavkyní, která dokázala zdolat 25 kilometrů v čase 9 hodin a 25 minut. Další český rekord vytvořila tato plavkyně při mezičase na 10 kilometrů, které zdolala za 3 hodiny a 43 minut.

Dalším českým rekordmanem v kategorii žáci do patnácti let věku se stala Tolarová Kateřina, jež ve svých čtrnácti letech dokázala jako první dívka uplavat vzdálenost 30 kilometrů. Tuto metu pokořila za 11 hodin a 27 minut. Další český rekord zaznamenala Kateřina Tolarová poté, co na mezičase zdolala 20 kilometrů za 7 hodin a 25 minut.

David Limberský (u míče). Silvestrovský zápas starých gard FC Viktoria Plzeň (červení) - FC Viktoria Plzeň (bílí).
Limberský měl silvestrovskou premiéru a uvedl se dvěma góly

Nejhodnotnějším výkonem se pyšní čtrnáctiletý Adam Kotlan, který jako první a jediný plavec mladší osmnácti let, dokázal uplavat vzdálenost maratónu, tedy 42 kilometrů a 195 metrů. Na pokoření této vzdálenosti stačilo Adamovi pouhých 12 hodin a 2 minuty.

Tento plavec vytvořil při závodě na jednotlivých mezičasech dalších pět rekordů, když uplaval10 kilometrů za 3 hodiny a 44 minut, 20 kilometrů za 5 hodin a 35 minut, 30 kilometrů za 8 hodin a 30 minut, 40 kilometrů za 11 hodin a 23 minut. Navíc se stal prvním plavcem v kategorii žáci, který dokázal plavat 12 hodin. Za tuto dobu zvládl uplavat 40 kilometrů a 25 metrů.

Mezi staršími plavci juniory vytvořila patnáctiletá Barbora Suchá český rekord při mezičase na 10 kilometrů, které uplavala za 4 hodina a 9 minut. Je velká škoda, že kvůli nemoci tato plavkyně závod na 20 kilometrů nedokončila.

Dalším rekordmankou mezi juniory se stala šestnáctiletá Lenka Šašková, která se je momentálně první a jedinou dívkou, která kdy plavala déle než 12 hodin. Za tuto dobu zdolala Lenka Šašková téměř 26 kilometrů.

HC Škoda Plzeň & FC Viktoria Plzeň.
VIDEO: Přeřeky a srandičky, aneb (ne)povedené záběry ze Škodovky a Viktorky

Je potřeba podotknout, že všichni výše jmenovaní plavci, s výjimkou Adama Kotlana, nikdy nebyli a ani nejsou členy žádného plaveckého oddílu a plavání se tak nevěnují závodně, ale pouze rekreačně na zcela amatérské úrovni.

Plavci podali na konci roku vynikající výkony i ve štafetovém plavání. Štafeta žáků s věkovým průměrem 13,2 let dokázala za 24 hodin uplavat vzdálenost 73 kilometrů a 575 metrů. Tuto žákovskou štafetu, při které bylo nejstaršímu plavci 14 let, tvořili pouze tři plavci.

Pouze čtyři plavci s věkovým průměrem 12,3 let byli potřeba, aby dokázali uplavat vzdálenost 100 kilometrů. Tuto vzdálenost uplavali v čase 34 hodin a 8 minut. Nejstaršímu plavci v této štafetě bylo 14 let a nejmladšímu pouhých 10 let.

Poslední rekord byl vytvořen v juniorské štafetě, kdy 24 hodinová štafeta byla plavaná pouze ve dvou lidech. Jednomu plavci bylo 14 let a jednomu 16 let. Tito dva plavci uplavali za 24 hodin 67 kilometrů a 725 metrů.

Autor: Jiří Řezáč

Tomáš Mertl (vlevo) se na výhře podílel  dvěma góly včetně vítězné trefy.
Pomohli nám diváci. Byli slyšet a dotlačili nás k vítěznému obratu, říká Mertl